XII Gliwicki Festiwal Bachowski

14 – 27 lipca 2011

Organizatorzy: Samorząd Miasta Gliwice, Klub Inicjatyw Kulturalnych, Gliwicki Teatr Muzyczny, Parafia pw. św. Bartłomieja, Parafia pw. Wszystkich Świętych

Gość „Aktualności” Pora na kulturę – Piotr Oczkowski, dyrektor Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego. »

Przed nami dwunasta już letnia przygoda z muzyką spod znaku Jana Sebastiana. Jak zwykle w drugiej połowie lipca, we wnętrzach gliwickich kościołów i sal koncertowych zabrzmią dzieła kompozytorów różnych epok i stylów inspirowane bachowskim geniuszem. Gliwicki festiwal od początku swego istnienia udowadnia z powodzeniem, że muzyka dawna nie jest dostępna tylko dla wąskiego grona koneserów. Intrygujące i mistrzowskie wykonania, muzyczne osobowości i zaczarowany świat dawnych instrumentów pozwalają każdemu odkryć nowe obszary muzycznych doznań. Przybywający do Gliwic melomani mają możliwość bezpośredniego kontaktu z najlepszymi artystami polskiej i światowej sceny muzyki dawnej. Także w tym roku usłyszymy i zobaczymy muzyków grających na codzień w tak renomowanych zespołach jak Academy of Ancient Music, Les Arts Florissants czy Amsterdam Baroque Orchestra. Podczas pięciu muzycznych wieczorów wystąpią m.in. znakomici skrzypkowie: Johannes Pramsohler (Włochy) i Lilia Slavny (Izrael) oraz oraz włoski klawesynista Lorenzo Feder. A w programie oprócz utworów Lipskiego Kantora także muzyka jego syna Carla Philippa Emanuela, barokowych twórców francuskich i „odkrywcy” Bacha – Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Specjalną propozycją dla widzów od lat 6 do 106 jest spektakl baletowo-pantomimiczny „Balet o kawie” w wykonaniu zespołu Cracovia Danza.

 

14.07.2011, godz. 19.00, Kościół pw. św. Bartłomieja, ul. Toszecka 36
„Bach i (nie)Bach”

Zespół Muzyki Dawnej „Ensemble Diderot”
Johannes Pramsohler (Włochy) – I skrzypce
Anna Nowak – II skrzypce
Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela
Marcin Świątkiewicz – klawesyn

J.S. Bach, C.Ph.E. Bach, J.G. Goldberg, J.G. Pisendel

Na koncert złożą się utwory do niedawna jeszcze figurujące w oficjalnych katalogach kompozycji Jana Sebastiana Bacha, które jak się okazało dzięki skrupulatnej pracy badaczy, nie są jego autorstwa. Bach tworzył w czasach, kiedy kompozycje często krążyły w różnych odpisach. Pod jego nazwiskiem pojawiały się też utwory kompozytorów z jego najbliższego otoczenia: przyjaciół, uczniów oraz synów. „Ensemble Diderot” przedstawi je w zestawieniu z niewątpliwie oryginalnymi mistrzowskimi dziełami Jana Sebastiana. Specjalnym atutem koncertu będzie także możliwość posłuchania słynnych skrzypiec autorstwa P. G. Rogeriego z 1713 roku. Były one własnością lidera zespołu „Concerto Köln” Reinharda Goebla, obecnie gra na nich włoski wirtuoz Johannes Pramsohler.

19.07.2011, godz. 19.00, Kościół pw. św. Bartłomieja, ul. Toszecka 36
Recital klawesynowy

Olga Shadrina-Lychak (Ukraina) – klawesyn

J.S. Bach, L. Couperin, J.Ph. Rameau, A. Forquerai

Olga Shadrina-Lychak należy do młodego pokolenia klawesynistów ukraińskich. Co ciekawe tradycje klawesynowe w tym kraju mają swoje korzenie w Polsce. Wśród licznych wychowanków żnakomitej polskiej klawesynistki profesor Elżbiety Stefańskiej znajduje się profesor Swietłana Szabałtina, prowadząca pierwszą na Ukrainie klasę klawesynu w Kijowskiej Akademii Muzycznej. Olga Shadrina-Lychak jest jej dawną uczennicą, obecnie asystentką. To znakomita artystka, laureatka licznych międzynarodowych konkursów, m.in. XII Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Lipsku, gdzie otrzymała specjalną nagrodę słynnego wydawnictwa muzycznego Bärenreiter-Verlag. Koncertuje w całej Europie. W Gliwicach przedstawi bardzo interesujący program. Usłyszymy m.in. bachowskie  transkrypcje klawesynowe jego własnej Sonaty na skrzypce solo oraz Koncertu obojowego A. Marcello, a także utwory największych francuskich mistrzów tego instrumentu epoki baroku.

21.07.2011, godz. 19.00, Ruiny Teatru Miejskiego, al. Przyjaźni 18
„Balet o kawie”
Spektakl baletowo-pantomimiczny

Balet Dworski „Cracovia Danza”

Inscenizacja i choreografia: Romana Agnel
Scenografia i kostiumy: Monika Polak – Luścińska
Muzyka: Jan Sebastian Bach

W tym roku zamiast tradycyjnego koncertu kantatowego proponujemy ciekawostkę -  spektakl taneczny oparty na muzyce Jana Sebastiana, a konkretnie na libretcie jego „Kantaty o kawie”. Przedstawienie przygotował balet dworski „Cracovia Danza” pod kierownictwem Romany Agnel – wybitnej specjalistki od tańców barokowych. Spektakl sięga do tradycji wystawianych w XVII i XVIII wieku baletów o tematyce fantazyjnej i egzotycznej. Stworzony został na bazie kroków i figur tańca barokowego oraz elementów ówczesnej pantomimy. To pełne humoru przedstawienie, które nawiązuje do obowiązującej wówczas mody picia tego oryginalnego napoju. Artyści występują w fantastycznych kostiumach przedstawiających elementy serwisu do kawy, które swym kształtem przypominają słynną w XVIII wieku porcelanę drezdeńską.

23.07.2011, godz. 19.30, Kościół pw. Wszystkich Świętych, ul. Kościelna
„Dla znawców i amatorów”

Lorenzo Feder (Włochy) – klawesyn
Anna Katyńska – wiolonczela
Orkiestra Barokowa „Les solistes de Sans Souci”
Lilia Slavny (Izrael) – koncertmistrz

C.Ph.E. Bach – Symfonie i Koncerty

Gliwicki festiwal – Bachowski z nazwy – nie skupia się wyłącznie na muzyce Jana Sebastiana. W programach koncertów pojawiają się równie często inni kompozytorzy z tej wielkiej muzycznej rodziny – przede wszystkim oczywiście synowie Lipskiego Kantora. Ten koncert poświęcimy w całości muzyce Karola Filipa Emanuela Bacha, drugiego syna z pierwszego małżeństwa Jana Sebastiana. Tytuł został zaczerpnięty z jego własnego zbioru utworów klawesynowych. To już epoka galant i styl tzw. wzmożonej uczuciowości. Zapowiedź wielkich emocji, subiektywizmu i wirtuozerii Beethovena ale też twórców romantycznych. Nasi znakomici goście przedstawią Symfonie oraz dwa koncerty solowe: klawesynowy i wiolonczelowy. Ten ostatni, według naszej wiedzy wykonany w Polsce po raz pierwszy, pozwoli w pełni przedstawić walory brzmieniowe i możliwości barokowej wiolonczeli, na której zostanie wykonany.

27.07.2011, godz. 19.00, Scena „Bajka”, ul. Dolnych Wałów 3
„Wielki odkrywca”

Henryk Błażej – flet
Teresa Kaban – fortepian
Orkiestra kameralna „Camerata Impuls”
Małgorzata Kaniowska – dyrygent

F. Mendelssohn-Bartholdy – Symfonie na smyczki, Koncert na flet i fortepian d-moll

W programie festiwalowych spotkań zawsze znajduje się miejsce dla muzyki kompozytorów z epok innych niż barok, ale ściśle związanych lub czerpiących z muzyki J.S. Bacha. Finałowy koncert w całości wypełni tym razem muzyka Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego – kompozytora, który na początku XIX wieku rozpoczął renesans muzyki Jana Sebastiana, prezentując po raz pierwszy od prawykonania jego Pasję według św. Mateusza. Cała jego obfita twórczość, zasługuje z pewnością na znacznie głębsze poznanie. Jej Bachowskie korzenie szczególnie wyraźnie można dostrzec w mistrzowskich już chociaż młodzieńczych symfoniach, gdzie wyraźnie słychać fakturę barokowej orkiestry oraz w koncercie na flet, fortepian i orkiestrę – stanowiącym swoiste echo barokowego concerto grosso. Ta muzyka, lekka, pełna wdzięku i finezji – wydaje się doskonałą propozycją na wakacyjny wieczór.

 
Biuro festiwalowe: COK „Perełka” 44-100 Gliwice, ul. Studzienna 6, tel. 32/231-55-36, czynne: pon.-pt. od godz. 12.00 do 18.00

Ceny biletów na koncerty festiwalowe: od 12 zł do 30 zł

Bilety do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00. W dniu koncertu sprzedaż biletów wyłącznie w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem.