Aktualności

8 grudnia 2019, godz. 16.00Moniuszko
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie osiemdziesiąte

„W salonie Pana Stanisława”

Danuta Widuch-Jagielska – sopran
Renata Dobosz – mezzosopran
Marek Ziemniewicz – bas-baryton
Piotr Oczkowski  – fortepian, prowadzenie

W programie: Arie i pieśni Stanisława Moniuszki

Kończy się powoli Rok Stanisława Moniuszki a wraz z nim uroczyste obchody 200. rocznicy urodzin twórcy polskiej opery narodowej. Z tej okazji proponujemy melomanom wizytę w wileńsko-warszawskim salonie pana Stanisława. Moniuszko z powodzeniem udowodnił, że piękna, prosta muzyka ma zawsze szansę dotarcia do słuchaczy, stając się wartością trwałą. Jak pokazały liczne wydarzenia roku jubileuszowego, jest to jednak ciągle jeszcze kompozytor tyleż znany, co odkrywany. Najbliższy koncert będzie więc okazją aby usłyszeć to, co jest nam bliskie, melodie towarzyszące każdemu z nas od najmłodszych lat. Wspólnie z solistami przypomnimy też te pieśni lub fragmenty moniuszkowskich oper, jak choćby Flis czy Hrabina, które rzadziej goszczą na scenie i estradzie. Przede wszystkim jednak pamiętajmy, że pan Stanisław tworzył głównie z myślą o muzykowaniu domowym. Dlatego tym razem zapraszamy serdecznie nie tylko do słuchania muzyki ale też wspólnego z naszymi artystami śpiewania.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 04.12.2019 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

10 grudnia 2019, godz. 17.30
COK "PEREŁKA", ul. Studzienna 6

Warsztaty Literackie
Prowadzi Krzysztof Siwczyk
WSTĘP WOLNY

 

 

17 listopada 2019, godz. 16.002018_duo_fotMariaJarzyna_24b
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie siedemdziesiąte dziewiąte

„Wiedeńscy mistrzowie kameralistyki”

Bartłomiej Fraś – skrzypce
Gabriela Stanisz  – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: L. van Beethoven, F. Schubert, J. Brahms

W listopadzie powracamy do wielkiej romantycznej kameralistyki ze skrzypcami w roli głównej. Młodzi artyści – studenci katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, uhonorowani już licznymi nagrodami na międzynarodowych konkursach, zmierzą się  z trzema arcydziełami tego gatunku. Wszystkie wyszły spod pióra wiedeńskich mistrzów i wytyczają prostą linię niezwykle intensywnego rozwoju tego gatunku na przestrzeni XIX wieku. Rozpoczyna ją Sonata A-dur z op. 30 – jedna z rzadziej wykonywanych, zapewne ze względu na swój mniej dramatyczny a bardziej marzycielski charakter. Utrzymany w charakterze walca drugi temat nie pozostawia wątpliwości co do rodowodu tej czarującej muzyki. Na przeciwległym biegunie znajduje się szeroko zakrojona, czteroczęściowa epicka Sonata d-moll Johannesa Brahmsa, którą kompozytor cyzelował aż przez dwa lata. Program zakończy monumentalna Fantazja C-dur Franciszka Schuberta powstała w roku śmierci Beethovena i zaliczana do najtrudniejszych wykonawczo dzieł kameralnych na skrzypce i fortepian w historii tego gatunku.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 13.11.2019 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

 

27 pażdziernika 2019, godz. 16.00z24478644V,Jozef-Szementowski--Wies-wolynska--ok--1864--ze-zb
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie siedemdziesiąte ósme

„Dźwiękowe pejzaże Wołynia i Podola”

Nikołaj Nagirniak (Ukraina) – bas-baryton
Natalia Trawkina (Ukraina) – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: F. Chopin, I.F. Dobrzyński, S. Moniuszko, I.J. Paderewski,
J. Zarębski, O.M. Żukowski, polskie i ukraińskie pieśni ludowe

Podczas październikowego Podwieczorku gościć będziemy w Gliwicach artystów z Żytomierza. Ponownie przeniesiemy się więc na dalekie Kresy dawnej Rzeczpospolitej, do owej „krainy mitycznej”, której widoki nie tak dawno mogliśmy podziwiać na płótnach wybitnych polskich twórców, podczas prezentowanej w Gliwicach wystawy „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”. Kresy z rozległymi stepami, niezmierzonymi przestrzeniami w trudnym dla Polski okresie historycznym kojarzyły się ze swobodą, wolnością, niepodległością. Cóż może lepiej oddać szczególny aurę i piękno tych ziem, jak nie muzyka urodzonych tam kompozytorów, wchłaniająca w siebie i inspirująca się olbrzymim bogactwem pieśni ludowej obu narodów.  Nikołaj Nagirniak i Natalia Trawkina to absolwenci konserwatoriów w Odessie i Lwowie, soliści Państwowej Filharmonii im. S. Richtera w Żytomierzu oraz wykładowcy katedry muzyki tamtejszego Uniwersytetu. Od 1998 roku tworzą duet „Soliści Polesia”, koncertujący z powodzeniem nie tylko na Ukrainie ale m.in. w Polsce, Niemczech i Francji. Za wybitne zasługi w propagowaniu polskiej kultury oboje artyści otrzymali prestiżowe odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 23.10.2019 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

29 września 2019, godz. 16.00LorienTrio
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie siedemdziesiąte siódme

„Popołudnie fauna”

Lorien Trio
Alicja Lizer-Molitorys – flet
Aleksandra Batog – altówka
Anna Scheller – harfa

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: H. Berlioz, C. Debussy, G. Fauré, M. Ravel

Pierwsze spotkanie w sezonie jesiennym upłynie – jak na tę porę roku przystało – w delikatnym, pastelowym, nieco tajemniczym nastroju. Stanie się to za sprawą niezwykłego zestawienia trzech instrumentów: fletu, altówki i harfy. Ich partie kojarzą się ze światem uczuć i piękna, wspólnie tworzą prawdziwie magiczny efekt. Geneza powstania takiego składu instrumentalnego wiąże się ściśle z Paryżem. Tym, który wpadł na tak szalony pomysł był Claude Debussy. A zrodził się on podczas trzymiesięcznego pobytu kompozytora z rodziną nad morzem. Odpoczywając tam, także komponował, ciesząc się i inspirując "bliskością bliskich" i "naturą natury". W tej aurze powstała m.in. między innymi Sonata na flet, altówkę i harfę, dzieło, które dało też impuls dla powstania zespołu Lorien Trio. Wypełni ona program najbliższego koncertu wspólnie z muzyką innych francuskich mistrzów. Będzie to popołudnie przeznaczone specjalnie dla wszystkich, którzy żałują, że lato się skończyło, że znowu będzie brakowało czasu na ważne rzeczy. A przede wszystkim dla tych, którzy kochają to, czego w miecie tak bardzo brakuje: rzeki, łąki i lasy.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 25.09.2019 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

 

28 kwietnia 2019, godz. 16.00Ani_Meltonyan
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie siedemdziesiąte szóste

„Muzyczne skarby Armenii”

Ani Meltonyan (Armenia) – sopran
Piotr Oczkowski – organy, fortepian, prowadzenie

W programie: Grzegorz z Nareku, Nerses IV, M. Yekmalyan, Komitas, B. Kanaczian, A. Tigranian, A. Babadżanian

Kwietniowy koncert jest kolejnym muzycznym wydarzeniem zainspirowanym wystawą „Kresy w malarstwie polskim”. Wraz z przesiedleńcami ze wschodu w 1950 roku trafia do Gliwic obraz Matki Boskiej Łysieckiej, przywieziony przez ostatniego proboszcza ormiańskiego ze Stanisławowa. W ten sposób gród nad Kłodnicą staje się jednym z trzech głównych ośrodków kultywowania tradycji ormiańskich w Polsce i pozostaje nim po dzień dzisiejszy. Ormianie – starożytny naród, którego dzieje liczą sobie 3000 lat, mogą poszczycić się bogatą kulturą i wspaniałą, choć tragiczną historią – 24 kwietnia przypada kolejna rocznica krwawego pogromu Ormian, dokonanego przez Turków w 1915 roku. Od wieków są też obecni na terenach Rzeczypospolitej. Najbliższy Podwieczorek będzie więc doskonałą okazją do bliższego zaznajomienia się z kulturą muzyczną nacji, której liczni przedstawiciele tworzyli polską historię i żyją wśród nas także obecnie. Warto przypomnieć, że Armenia to najstarsze chrześcijańskie państwo na świecie – chrzest przyjęła już w 301 r. n.e. Głównymi nurtami starożytnej muzyki ormiańskiej były więc – obok śpiewów ludowych i pieśni gusanów – pieśni sakralne, tzw. szarakany (czyli hymny). Najstarsze z nich pochodzą jeszcze z V w. Usłyszymy je w Gliwicach w wykonaniu ormiańskiej sopranistki Ani Meltonyan – absolwentki Państwowego Konserwatorium im. Komitasa w Erywaniu. W programie ponadto fragmenty „Pataragu” czyli ormiańskiej liturgii, pieśni ludowe w opracowaniu Komitasa oraz zakorzeniona głęboko w tradycji ormiańska klasyka wokalna XX wieku.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 24.04.2019 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.
 

24 marca 2019, godz. 16.00B_Szwajger
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie siedemdziesiąte piąte

„Między tenorem a basem”

Bogna Szwajger – wiolonczela
Maria Szwajger-Kułakowska – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: L. van Beethoven, R. Schumann, F. Chopin

Tytuł marcowego koncertu nie bez powodu na pierwszy rzut oka kojarzy się z głosem ludzkim, a konkretnie jego barytonową odmianą. Jednak tym razem nie będziemy słuchać popisów wokalnych, gdyż bohaterem spotkania będzie wiolonczela. W rodzinie instrumentów smyczkowych pełni ona funkcję głosu „tenorowego”, w kwartecie smyczkowym jest natomiast głosem „basowym”. Co ważniejsze jednak, jej brzmienie często bywa porównywane z głosem ludzkim, choć nawet najlepszy śpiewak operowy nie dysponuje skalą o rozpiętości 4,5 oktawy, ani też tak zróżnicowaną barwą. Wiolonczela raz mruczy jak kot na piecu, innym razem przeszywa salę dźwiękiem ostrym i jasnym jak trąbka, albo smutno wzdycha. A to i tak nie wszystkie z jej bogatych możliwości wcielania się w rozmaite dźwiękowe postacie. Będzie można się o tym przekonać słuchając wspaniałych romantycznych arcydzieł dedykowanych temu instrumentowi w wykonaniu gliwickiej wiolonczelistki Bogny Szwajger. Przy fortepianie partnerować jej będzie prof. Maria Szwajger-Kułakowska – pianistka-kameralistka o światowej renomie, towarzysząca od lat na estradzie koncertowej m.in. takim sławom, jak Wanda Wiłkomirska, Ida Haendel czy Igor Ojstrach. Zapowiada się więc kameralna uczta na najwyższym poziomie, pełna prawdziwie romantycznego ognia i bogactwa muzycznej fantazji.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 20.03.2019 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

24 lutego 2019, godz. 16.00Michał_Kleafas_Aginski._Міхал_Клеафас_Агінскі_(F.-X._Fabre,_1805)
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a

Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie siedemdziesiąte czwarte

„Polonezy wielkiego podskarbiego litewskiego”

Tadeusz Trzaskalik – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: M.K. Ogiński

Lutowy koncert stanowić będzie swoiste dźwiękowe dopełnienie najnowszej wystawy gliwickiego muzeum „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”. Wśród licznych muzycznych skojarzeń z ową „mityczną krainą” szczególnie symboliczne miejsce (choćby ze względu na tytuł) zajmuje słynny polonez księcia Michała Kleofasa Ogińskiego „Pożegnanie ojczyzny”. Jego twórca, choć urodzony w podwarszawskim Guzowie, na kresach spędził znaczną część swojego barwnego życia. Po 1812 związał się ze środowiskiem inteligenckim i kulturalnym Wilna, organizował przedstawienia i koncerty, był prezydentem Towarzystwa Typograficznego i członkiem Towarzystwa Dobroczynności. Tu poznał i poślubił swoją drugą żonę – Marię Nagurską, Włoszkę, z domu de Neri. Stąd wreszcie opuścił ojczyznę na zawsze, wyjeżdżając ze swego wileńskiego pałacu na rogu ulic Uniwersyteckiej i Dominikańskiej. W roku 1802 słynny kompozytor wraz z żoną zamieszkał w swoim podwileńskim majątku Zalesie (obecnie na Białorusi), gdzie spędził ponad 20 lat. Powstało tam wiele jego polonezów i romansów. Miejsce to, nazywane przez współczesnych rajem, słynęło jako ważny ośrodek kultury, gdzie odbywało się wiele imprez muzycznych. Sam Ogiński do dziś często uważany jest za kompozytora jednego utworu i określany bardzo krzywdząco mianem muzycznego dyletanta, co nie znajduje żadnego potwierdzenia w faktach. Był człowiekiem wszechstronnie wykształconym, także w dziedzinie muzyki. Kompozytor i teoretyk muzyki, pamiętnikarz, pisarz polityczny, w latach 1793-1796 podskarbi wielki litewski, a od 1789 r. miecznik wielki litewski. W jego dorobku, oprócz wokalnych romansów i opery, znajdziemy głównie liczne tańce na fortepian, wśród których do naszych czasów dotrwały aż 24 polonezy. Jawi się w nich nie tylko jako prekursor genialnego Chopina i jego tanecznej poematowości. Widać w tej muzyce nieprzeciętnego melodystę, którego inwencję można przyrównać do samego Schuberta. Zaś bogactwo muzycznych klimatów i nastrojów wykracza daleko poza znaną nam elegijność „Pożegnania z ojczyzną”, wprost rozsadzając zwyczajową konwencję narodowego tańca. Tym bardziej dziwić może, że komplet polonezów fortepianowych Ogińskiego doczekał się pierwszego polskiego nagrania płytowego dopiero w ubiegłym roku. A stało się to za sprawą pianisty i matematyka – prof. Tadeusza Trzaskalika. Najbliższy Podwieczorek będzie więc niepowtarzalną okazją wysłuchania po raz pierwszy kompletu wszystkich polonezów w wykonaniu koncertowym, ale także zdobycia wspomnianej płyty. Kilka jej egzemplarzy zostanie bowiem rozlosowanych wśród słuchaczy.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 20.02.2019 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

20 stycznia 2019, godz. 16.003. Duo Accosphere
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie siedemdziesiąte trzecie

„Orkiestra dwóch instrumentów”

Duo Accosphere:
Alena Budziňáková (Słowacja) – akordeon
Grzegorz Palus – akordeon

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie m.in.: J.S. Bach, P. Czajkowski…

Wszechstronne i różnorodne możliwości brzmieniowo-wykonawcze akordeonu tworzą okazję do eksploracji bardzo szerokiego repertuaru, złożonego zarówno z utworów oryginalnie skomponowanych z myślą o tym instrumencie jak i z opracowań kompozycji wykonywanych zwykle przez orkiestry symfoniczne czy kameralne. Przekona nas o tym styczniowy występ Duo Accosphere – unikatowego, międzynarodowego duetu akordeonowego, łączącego w swej działalności dwa różnorodne oblicza współczesnego akordeonu koncertowego. Założone zostało w 2011 roku z inicjatywy wybitnych reprezentantów polskiej i słowackiej akordeonistyki, dla których główną ideą działalności jest promowanie artystycznego oblicza muzyki akordeonowej. Zespół miał okazję prezentować się na tak renomowanych estradach,  jak: Sala Kameralna Filharmonii Berlińskiej, Akademia Muzyczna we Lwowie, Konzerthaus Detmold, Tonhalle Dusseldorf, Arithmeum Bonn oraz w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W Gliwicach usłyszymy autorskie aranżacje kompozycji wywodzących się z literatury orkiestrowej, powstałych od Baroku do XX wieku. Wśród nich nie zabraknie takich muzycznych perełek, jak „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego czy słynny 24 Kaprys skrzypcowy Niccolo Paganiniego w ujęciu Witolda Lutosławskiego.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 16.01.2019 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

2 grudnia 2018, godz. 16.00Koncert
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie siedemdziesiąte drugie

„Przeboje światowej kameralistyki”

Al Pari Quartet:
Marta Lucjan – skrzypce
Alicja Miruk-Mirska – skrzypce
Magdalena Maier – altówka
Elżbieta Rychwalska – wiolonczela

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: L. van Beethoven, A. Dvořák

Ostatni tegoroczny Podwieczorek upłynie pod znakiem najdoskonalszej formy kameralnego muzykowania, jaką bez wątpienia jest kwartet smyczkowy. Doskonałość owa wynika przede wszystkim z konieczności idealnego połączenia solistycznego traktowania pojedynczych instrumentów z rygorami, jakie narzuca gra zespołowa. Umiejętność ta zawsze stanowiła najwyższy probierz mistrzostwa kompozytorskiego. Genialny Beethoven osiągnął je już w swoich wczesnych kwartetach op. 18. Czwarty utwór tego cyklu w ulubionej przez kompozytora patetycznej tonacji c-moll, łączy kameralny skład z prawdziwie symfonicznym rozmachem i mocą brzmienia. Kwartet smyczkowy F-dur op. 96 Antonina Dvořáka należy do najczęściej wykonywanych dzieł kameralnych. Powstał w Spilville w stanie Iowa i wchodzi w skład tzw. Trylogii Amerykańskiej. Swoją popularność zawdzięcza w dużej mierze niezwykłemu połączeniu muzycznych reminiscencji amerykańskiego salonu i czeskiej gospody. Obie kompozycje usłyszymy w wykonaniu Al Pari Quartet – zespołu powstałego w 2017 roku z inicjatywy studentek Akademii Muzycznej w Katowicach. Artystki doskonalą swój warsztat m.in. pod kierunkiem prof. Szymona Krzeszowca (Prymariusza Kwartetu Śląskiego). Od 2018 roku pracują również pod kierunkiem Quartetto di Cremona w ramach Accademia Walter Stuaffer w Cremonie we Włoszech.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 28.11.2018 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

4 listopada 2018, godz. 16.00lidia-grychtolowna-fot-piotr-jasiczek-forum
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie siedemdziesiąte pierwsze

Recital mistrzowski

Lidia Grychtołówna – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: F. Schubert, J. Brahms, F. Chopin, F. Liszt, C. Debussy, A. Skriabin, S. Rachmaninow

Legenda polskiej pianistyki Lidia Grychtołówna obchodzi w tym roku piękny jubileusz  90. urodzin. Towarzyszy mu szereg koncertów na najważniejszych polskich estradach. Po festiwalach w Słupsku i Dusznikach, Filharmonii Narodowej i studio koncertowym Polskiego Radia przyszła kolej na Śląsk. Tutaj artystka świętować będzie w trzech miejscach: katowickiej siedzibie NOSPR, swoim rodzinnym Rybniku i właśnie w Gliwicach  Pianistka jest laureatką największych światowych konkursów pianistycznych: V Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie,  Konkursu im. Schumanna w Zwickau,  Konkursu im. Busoniego w Bolzano oraz Konkursu w Rio de Janeiro. Studia pianistyczne odbyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach u prof. Wandy Chmielowskiej, otrzymując dyplom z najwyższym odznaczeniem, a następnie aspiranckie w Krakowie i Warszawie u prof. Zbigniewa Drzewieckiego. W latach 1957-1958 uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Artura Benedetti Michelangeli w Arezzo i Bolzano. Koncertowała we wszystkich krajach europejskich, obu Amerykach, Azji i Australii. Grała m.in. w Pałacu Narodów w Genewie z okazji Dnia ONZ, pałacu Sanssouci w Poczdamie, podziemiach pałacu Dioklecjana w Splicie, drezdeńskiej galerii Zwinger, zamku Sforzów Mediolanie, krakowskim Wawelu. O jej kreacjach artystycznych krytyk pisma "Diapason" napisał: "Lidia Grychtołówna zmusza do podziwu swoją witalnością, swoją osobowością a la Martha Argerich. Potrafi wygrać wszystkie odcienie, wszystkie kolory i nie wiadomo co bardziej podziwiać: jej unerwione uderzenie, jej staccato a la Horowitz, jej czuły liryzm, czy cudowne frazowanie." Artystka zasiadała wielokrotnie w jury Konkursów Chopinowskich w Warszawie, przez wiele lat była też  profesorem fortepianu  na Uniwersytecie im. Gutenberga w Moguncji. Jest członkiem  Rady Programowej NIFC. Program który usłyszymy w Gliwicach, potwierdza jej renomę jako jednej z najbardziej wszechstronnych pianistek ostatniego półwiecza

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 24.10.2018 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

14 października 2018, godz. 16.00M.OkońskaM.Pagacz-Janik
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie siedemdziesiąte

„Kwiaty polskie”

Magdalena Okońska – sopran
Marta Pagacz-Janik – sopran
Adam Mazoń – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: F. Chopin, S. Moniuszko, S. Niewiadomski, M. Karłowicz, L. Różycki, K. Szymanowski

Już po raz siedemdziesiąty w Willi Caro czeka nas popołudnie pełne muzycznych wrażeń. Pozostając przy polskim repertuarze, tym razem skupimy się na pieśni, która w historii naszej kultury muzycznej zajmowała zawsze szczególne miejsce. Muzyka połączona ze słowami od zawsze przynosiła ukojenie, wyrażała emocje, dodawała otuchy. Dawniej, kiedy nie było jeszcze radia, telewizji i internetu, wspólne śpiewanie piosenek było doskonałą rozrywką, która zacieśniała więzy, budowała poczucie wspólnoty, pomagała kultywować tradycje i pamięć o historii. Jeszcze do niedawna takie wspólne spędzanie czasu i wzajemne przekazywanie sobie słów i melodii wynikało z potrzeby serca -  w sposób szczególny trzeba było pokazać, że Ojczyzna nie zginęła, jest w polskiej poezji i w polskiej muzyce. Dziś chcemy przypomnieć ducha tamtych czasów, prezentując najpiękniejsze kwiaty polskiej liryki wokalnej, bliskie sercu każdego z nas.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 10.10.2018 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.
 

30 września 2018, godz. 16.0003_06_zakopane
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie sześćdziesiąte dziewiąte

„Między tradycją a nowoczesnością”

Magdalena Ziarkowska – skrzypce
Barbara Karaśkiewicz – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: F. Chopin, S. Moniuszko, K. Szymanowski

Pierwszy powakacyjny podwieczorek to kontynuacja cyklu spotkań z muzyką polską w jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Najlepszą rekomendacją wrześniowego koncertu niech będzie fakt, że zabrzmi na nim jedna z najpiękniejszych późnoromantycznych sonat skrzypcowych – Sonata d-moll op. 9 Karola Szymanowskiego. Muzyka tradycyjna, „romantyczna”, a przy tym popisowa i dla skrzypka, i dla pianisty, niezmiennie budziła entuzjazm. Sam Szymanowski pisał o Sonacie: „rzecz pod każdym względem popularna”. W twórczości tego kompozytora idealnie splatają się ze sobą tradycja i nowoczesność, zarówno w wymiarze polskim, jak też europejskim. I choć program wypełnią wyłącznie dzieła kompozytorów polskich, to właśnie dzięki Szymanowskiemu klimat koncertu będzie urozmaicony o akcenty hiszpańskie a nawet orientalne. Karol z Atmy zasłynął w świecie jako twórca nowego, wysoce indywidualnego stylu muzyki skrzypcowej, który w całej pełni odkryje przed nami swoje piękno dzięki młodym, niezwykle utalentowanym i uroczym artystkom: skrzypaczce Magdalenie Ziarkowskiej oraz towarzyszącej jej przy fortepianie Barbarze Karaśkiewicz.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 26.09.2018 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

 

22 kwietnia 2018, godz. 16.00K. Wiwer, A. Solecka
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie sześćdziesiąte ósme

„Na sentymentalną nutę”

Katarzyna Wiwer – sopran
Joanna Solecka – klawesyn

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: M.K. Ogiński, J. Elsner, K. Kurpiński,

Czy słynny polonez „Pożegnanie Ojczyzny” jest jedyną kompozycją księcia Michała Kleofasa Ogińskiego, jaka przetrwała do naszych czasów? Odpowiedzią na pytanie będzie kwietniowy koncert, na którym usłyszymy nie tylko inne jego polonezy, ale także pieśni i  romanse  w  stylu  galant  o  sielankowym  charakterze. Utwory te należą  do  najmniej  znanego,  lecz bardzo  ciekawego  działu  twórczości  kompozytora.  To pieśni  pełne  blasku,  mieniące  się  całą  paletą  emocji. Skomponowane zgodnie z ówczesną modą do tekstów francuskich i  włoskich, w Gliwicach śpiewane będą w polskich tłumaczeniach autorstwa  Wisławy  Szymborskiej. Ciekawym dopełnieniem obrazu polskiego sentymentalizmu muzycznego będzie muzyka  kompozytorów  polskich – rówieśników Ogińskiego. Powstające wówczas masowo miniatury taneczne wytyczyły drogę rozwojową późniejszym tanecznym poematom Fryderyka Chopina.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 18.04.2018 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

18 marca 2018, godz. 16.00N.von Meck
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie sześćdziesiąte siódme

„W salonie Nadieżdy von Meck”

Duet fortepianowy
Antoni Brożek i Piotr Oczkowski

W programie: C. Debussy, P. Czajkowski

Nadieżda von Meck – słynna rosyjska mecenaska sztuki, miejsce w historii zyskała głównie dzięki swojej niezwykłej artystycznej więzi z Piotrem Czajkowskim. Wsparcie finansowe, jakie przez trzynaście lat otrzymywał od niej kompozytor było dla niego równie ważne jak  głęboka przyjaźń i silna duchowa wspólnota, które bezsprzecznie ich łączyły. Jednak Czajkowski nie był jedynym kompozytorem, którego talent mógł w pełni rozbłysnąć dzięki wsparciu tej nietuzinkowej a przy tym dość ekscentrycznej kobiety. Młodemu Klaudiuszowi Debussy’emu umożliwiła nie tylko wstęp do muzycznych salonów, lecz także zapoznanie się z modnymi w tym czasie trendami w muzyce rosyjskiej oraz odbycie szeregu znaczących dla jego twórczości podróży. Przypadająca 25 marca 100 rocznica śmierci Debussy’ego, to okazja aby zaprosić melomanów na podwieczorek w moskiewsko-paryskich salonach Nadieżdy von Meck. A w programie szereg znanych i lubianych utworów, jak „Światło księżyca”, „Arabeska” czy Mała suita Debussy’ego oraz opracowane przez niego na duet fortepianowy specjalnie dla pani von Meck, fortepianowe wersje fragmentów baletów „Jezioro łabędzie” i „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 14.03.2018 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

18 lutego 2018, godz. 16.00a6
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie sześćdziesiąte szóste

Recital chopinowski

Joanna Ławrynowicz – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W przeddzień 208 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina zapraszamy na recital fortepianowy Joanny Ławrynowicz. Artystka należy do grona najwybitniejszych polskich pianistów. Urodziła się w Warszawie, w rodzinie o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych. Studia muzyczne ukończyła z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Teresy Manasterskiej. Po studiach kontynuowała naukę u profesor Haliny Czerny-Stefańskiej, aż do chwili Jej śmierci w 2001 roku. Jest laureatką wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych: berlińskiego „Steinway&Sons” z 1990 r.; Chopinowskiego w Darmstadt w 1999 r.; Konkursu im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Ajigasawa w 2000 r.; Brazylijskiego „Art Livre” w Sao Paulo w 2001 r. Interpretacje Joanny Ławrynowicz są wysoko cenione przez publiczność i krytyków w Europie, Azji, obu Amerykach i Nowej Zelandii. Jako jedyna polska artystka nagrała komplet dzieł solowych i kameralnych Fryderyka Chopina. Jej płyty zdobywają znakomite recenzje i wyróżnienia w renomowanych magazynach muzycznych na całym świecie. Jest także profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie gdzie od 1998 r. prowadzi działalność pedagogiczną.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 14.02.2018 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

21 stycznia 2018, godz. 16.00kolędy
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie sześćdziesiąte piąte

„Kolędy mistrzów”

Sabina Olbrich-Szafraniec – sopran
Jan Maria Dyga – baryton
Anatol Tchmel – flet
Piotr Oczkowski – fortepian, prowadzenie

W programie: Najpiękniejsze polskie kolędy w opracowaniu m.in.: Z. Noskowskiego, S. Niewiadomskiego, F. Nowowiejskiego

Rok Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości zainauguruje koncert poświęcony kolędom polskim. Wszyscy lubimy rzeczy znane, które kojarzą się z przyjemnością, ciepłem, radością, śmiechem – a przecież takie są właśnie święta i cały okres Bożego Narodzenia, których klimat opisuje polska kolęda. Kolędowanie stało się tradycją jednoczącą ludzi nie tylko przy domowym stole, czy w kościele, ale także na koncertach. Artyści sięgają po nie chętnie także ze względu na ich niezaprzeczalne piękno i różnorodność. Symboliczny wręcz wymiar ma cytat melodii "Lulajże, Jezuniu" umieszczony przez Fryderyka Chopina w środkowej części jego Scherza h-moll. Choć są to bardzo często utwory anonimowe, to walory artystyczne od dawna inspirowały powstanie wielu opracowań autorstwa najwybitniejszych polskich kompozytorów. Takie właśnie perełki muzyczne, wydobywające z pierwowzorów ukryte i często zaskakujące oblicza, wypełnią program styczniowego koncertu. Oczywiście będzie to tylko niewielki, subiektywny wybór spośród prawie 500 polskich kolęd i pastorałek powstałych od wieku XVI do czasów współczesnych. A wśród autorów opracowań i kompozytorów znajdziemy nazwiska takich mistrzów, jak Zygmunt Noskowski, Stanisław Niewiadomski, Feliks Nowowiejski czy Jan Maklakiewicz czy Witold Lutosławski.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 17.01.2018 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

17 grudnia 2017, godz. 16.00Truhenorgel
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie sześćdziesiąte czwarte

„Florilegium musicum”

Dariusz Hajdukiewicz  – truhenorgel (organy skrzyniowe)

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: Muzyczna podróż po 12 krajach barokowej Europy

Ostatni tegoroczny Podwieczorek będzie swoistym muzycznym wprowadzeniem w atmosferę nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Stanie się to nie tylko z za sprawą muzyki dawnej, która wypełni jego program, ale przede wszystkim dzięki niezwykłemu instrumentowi, jaki zagości w Willi Caro. Muzyka organowa kojarzy nam się głównie z wnętrzem kościoła. Dawniej jednak rozbrzmiewała również pałacowych salach i zamożniejszych domach. Było to możliwe dzięki mniejszym przenośnym instrumentom, tzw. pozytywom. Ich szczególną odmianę stanowiły organy skrzyniowe (Truhenorgel). Takich instrumentów jest dzisiaj już bardzo mało; w Europie zaledwie pięć a w Polsce jeden. Został wykonany na wzór instrumentów barokowych przez manufakturę Johannesa Kirchera z Heidelberegu. Jego właścicielem jest Dariusz Hajdukiewicz – organista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takie sławy, jak Guy Bovet (Szwajcaria), Herbert Wulf (Niemcy) i Urlik Spang-Hanssen (Dania). Koncert opatrzony został łacińskim mianem „Florilegium musicum” („florilegium” znaczy „zbiór kwiatów”), co sugeruje swego rodzaju antologię czy zbiór drobniejszych form muzycznych – w tym przypadku powstałych na przestrzeni czasu od XVI do XVIII wieku. Artysta zaprosi nas do wspólnej muzycznej podróży po 12 krajach. W jej trakcie zaprezentuje utwory dawnych kompozytorów pochodzących zarówno z ośmiu krajów dzisiejszej Europy Zachodniej, jak i z krajów Europy Środkowej: Węgier, Chorwacji, Czech i Polski. To niewątpliwie rzadka okazja, aby podczas jednego koncertu usłyszeć muzykę barokową w takiej różnorodności, a także poznać kompozycje twórców mniej spopularyzowanych.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 13.12.2017 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

 

19 listopada 2017, godz. 16.00TRIO FLAUTIFORTE foto 2
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie sześćdziesiąte trzecie

"FlautiForte"

Agata Brachman-Szymczyk – flet
Grażyna Jursza – flet
Dagmara Niedziela – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: G. Bizet, F. Doppler, A.B. Fürstenau, Ph. Gaubert, E. Koehler, E. Kronke, P. Prowo

Flautiforte – to nazwa kryjąca w sobie dość niezwykły skład zespołu kameralnego, jaki wystąpi przed gliwicką publicznością w trakcie listopadowego Podwieczorku. Flauti czyli flety oraz fortepian. Jednak nazwa ta może mieć także inne znaczenie, wywodzące się od słowa forte – głośno. Flet to instrument o dość subtelnym z natury brzmieniu, które w przypadku tego zespołu zostało zdublowane, a przez to dynamicznie wzmocnione. Bujny rozwój muzyki kameralnej na przestrzeni XIX wieku w połączeniu z kultem instrumentalnej wirtuozerii zaowocowały dość dużą ilością zarówno kompozycji oryginalnych jak i opracowań dokonywanych na taki zestaw instrumentów. Ich twórcami byli oczywiście najwięksi ówcześni mistrzowie fletu, którzy w tych popisowych kompozycjach potrafili zawrzeć całe bogactwo, subtelność i błyskotliwość fletowej koloratury. Czar tej nieco zapomnianej dziś muzyki będzie można odkryć już 19 listopada w salonie Willi Caro.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 15.11.2017 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

16 listopada 2017, godz. 18.00anatol tchmel
COK "PEREŁKA", ul. Studzienna 6

Koncert muzyki słowiańskiej
"Ulubione piosenki"

Anatol Tchmel – śpiew, gitara, flet
Jacek Konopka – gitara

Bilety do nabycia przed koncertem

22 października 2017, godz. 16.00Barbara Karaśkiewicz
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie sześćdziesiąte drugie

"Karol Szymanowski in memoriam"

Barbara Karaśkiewicz – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: F. Chopin, R. Statkowski, K. Szymanowski

Pierwszy Podwieczorek w nowym sezonie dedykowany będzie pamięci Karola Szymanowskiego. Rok bieżący przynosi dwie rocznice związane z najwybitniejszym polskim kompozytorem I połowy 20. wieku: 80 rocznicę śmierci i 135 rocznicę urodzin, którą obchodzimy właśnie w październiku. Z tej okazji zapraszamy na recital fortepianowy Barbary Karaśkiewicz. Artystka ukończyła z wyróżnieniem katowicką Akademię Muzyczną w klasie prof. Moniki Sikorskiej-Wojtachy, a studia podyplomowe odbyła u prof. Wojciecha Świtały. Jest laureatką m.in.: IV Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego w Łodzi, „Estrady Młodych” XXIX Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, I Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. W tym roku nakładem brytyjskiej wytwórni Divine Art Records ukazał się jej piąty album, zawierający utwory fortepianowe Karola Szymanowskiego. Płyta zbiera znakomite recenzje w prasie muzycznej, w sierpniu b.r. była płytą tygodnia Programu 2. Polskiego Radia. Krytycy podkreślają, że: „Barbara Karaśkiewicz łączy wirtuozerię i interpretacyjną wnikliwość, będąc niemal idealnym wykonawcą serii zapierających dech w piersiach utworów Szymanowskiego. Płyta przynosi nam wszystko, co czyni muzykę fortepianową Szymanowskiego ważną i żywo poruszającą. To świetny dowód dlaczego kompozytor ten jest centralną postacią wczesnego polskiego modernizmu.” Zarejestrowane na płycie dzieła Karola z Atmy zabrzmią w Gliwicach w otoczeniu muzyki Chopina oraz Statkowskiego. Ten nieco zapomniany dziś polski kompozytor był przez Szymanowskiego wysoko ceniony.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 18.10.2017 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

 

11 czerwca 2017, godz. 16.00Stokłosa_1
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie sześćdziesiąte pierwsze

"Filmowe rendez-vous"

Aleksandra Stokłosa – vocal
Mateusz Tokarz – obój
Mirella Malorny-Konopka – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: Najpiękniejsze piosenki filmowe

Ostatni przed wakacyjną przerwą Podwieczorek będzie miał prawdziwie rodzinny charakter. Tym razem na koncert zapraszamy szczególnie wszystkich miłośników filmu, dużych i małych. W pamięci widzów pozostają przecież nie tylko perypetie filmowych bohaterów, ale także melodie towarzyszących im piosenek. Dotyczy to w równym stopniu bajek filmowych, jak też ekranizacji słynnych musicali czy filmów fabularnych. W najbliższą niedzielę Aleksandra Stokłosa przypomni filmowe przeboje Ennio Morriccone oraz niezapomniane melodie ze „Shreka”, „Pocahontas”,  „W pustyni i w puszczy”,  „Ojca Chrzestnego” czy  „Hello Dolly”. Zapraszamy nie tylko do wysłuchania koncertu ale także do wspólnego z solistką śpiewania.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 07.06.2017 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

 

23 kwietnia 2017, godz. 16.00Altra Volta
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie sześćdziesiąte

"Klasyka na wiosnę"

Kwartet smyczkowy „Altra Volta”
Leszek Sojka – skrzypce
Jacek Dzwonowski – skrzypce
Aleksandra Marko-Lech – altówka
Michał Lech – wiolonczela 

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie:  J. Haydn, W.A. Mozart, J. Elsner

Kwietniowy koncert poświęcony będzie kameralnej muzyce klasyków wiedeńskich. Zabrzmią divertimenta Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz kwartety smyczkowe Józefa Haydna i Józefa Elsnera. Ten ostatni, znany głównie jako nauczyciel Fryderyka Chopina, zaszczepił na gruncie muzyki polskiej najlepsze tradycje wiedeńskie, łącząc je z rytmami polskich tańców narodowych. Taka właśnie bezpretensjonalna, lekka a zarazem po mistrzowsku napisana muzyka uprzyjemni wiosenne popołudnie bywalcom podwieczorkowych spotkań w Willi Caro. A wysłuchamy jej w wykonaniu renomowanego śląskiego kwartetu smyczkowego „Altra Volta”. Jego repertuar jest niezwykle różnorodny, otwarty na różne muzyczne gatunki i eksperymenty. Świadczy o tym bogata lista występów w kraju i na całym świecie: udział w festiwalach „Szalone Dni Muzyki” i „Ogrody Muzyczne Chopina” w Warszawie (w ramach obchodów Roku Chopinowskiego), Międzynarodowym Festiwalu „La Nuit de la Voix” w Paryżu oraz cykl koncertów w Indiach i na Sri Lance, występ na 49. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu czy stała współpraca ze znakomitym polskim artystą Stanisławem Soyką.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 19.04.2017 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

19 marca 2017, godz. 16.00Zdjęcie POLMON DUO
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie pięćdziesiąte dziewiąte

"Od Beethovena do Bartoka"

POLMON DUO
Alicja Miruk-Mirska – skrzypce
Ichin Nyamaa – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie:  L. van Beethoven, C. Debussy, K. Szymanowski, B. Bartok

Bohaterem marcowego koncertu będzie POLMON DUO. W jego skład wchodzą dwie niezwykle utalentowane młode artystki: gliwicka skrzypaczka Alicja Miruk-Mirska oraz mongolska pianistka Ichin Nyamaa. Obie panie są studentkami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie zgłębiają tajniki kameralnego muzykowania pod kierunkiem prof. Urszuli Stańczyk, prof. Beaty Warykiewicz-Siwy oraz st. wykł. Marka Mosia. Pomimo że grają ze sobą zaledwie od dwóch lat, w swoim dorobku mają już znaczące sukcesy na konkursach krajowych i międzynarodowych m.in.: I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. A. Salieriego w Legnago (Włochy) oraz wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie „Rising Stars Grand Prix” w Berlinie. W wykonaniu duetu usłyszymy wybitne dzieła, ukazujące drogę rozwoju wiolinistyki od klasycyzmu po wiek XX.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 15.03.2017 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.
 

19 lutego 2017, godz. 16.00wojciech.waleczek8b
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie pięćdziesiąte ósme

Recital fortepianowy

Wojciech Waleczek -  fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: R. Schumann, F. Chopin, F. Liszt

W lutym nakładem wytwórni płytowej NAXOS ukaże się najnowsza płyta solowa gliwiczanina Wojciecha Waleczka. Znajdzie się na niej cykl wielkich etiud Franciszka Liszta na temat Paganiniego. Występ artysty będzie prawdziwą gratką dla miłośników pianistyki, bowiem te inspirowane skrzypcową wirtuozerią, arcytrudne kompozycje fortepianowe rzadko można usłyszeć na estradzie koncertowej. Podczas swojego recitalu promującego płytę, zabrzmią one w zestawieniu z dziełami kompozytorów współczesnych Lisztowi i z nim zaprzyjaźnionych: Roberta Schumanna oraz Fryderyka Chopina. Usłyszymy także dwie lisztowskie transkrypcje muzyki Ryszarda Wagnera. Wojciech Waleczek ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo. Naukę kontynuował podczas studiów podyplomowych w Vancouver Academy of Music, pod kierunkiem prof. Lee Kum-Sing’a. Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych:  "Artur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy,  im. F. Liszta "Premio Mario Zanfi" w Parmie oraz Seilera w Palermo.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 15.02.2017 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

29 stycznia 2017, godz. 16.00karnawal530x352_0
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie pięćdziesiąte siódme

„Z karnawałem przez Europę”

Justyna Dyla – sopran
Renata Dobosz – mezzosopran
Halina Mansarlińska – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: Najpiękniejsze melodie europejskiego karnawału

Ulubione melodie w rytmach walca, czardasza, tanga czy barkaroli, poprowadzą słuchaczy przez roztańczoną, karnawałową Europę. Zajrzymy do Wiednia, Paryża, Berlina, Londynu, Wenecji i Barcelony. Towarzyszyć nam w tej podróży będą trzy urocze i utalentowane panie. Justyna Dyla po ukończeniu katowickiej Akademii Muzycznej doskonaliła swój warsztat m.in. pod kierunkiem prof. Teresy Żylis-Gary. Oprócz macierzystej Opery Śląskiej podziwiała ją m.in. publiczność Kentucky Opera w Louisville (Stany Zjednoczone), Festiwalu Operowego w Bregenz (Austria), uczestniczyła także w uroczystym Międzynarodowym Koncercie z okazji 325. Rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. Renata Dobosz jest  laureatką Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepsza Śpiewaczka”. Od kilku lat partneruje na estradzie koncertowej wybitnemu polskiemu tenorowi Wiesławowi Ochmanowi z którym nagrała też płytę „Ave Maria”. Oprócz ról operowych kreowanych na scenach Austrii, Niemiec, Szwajcarii, Holandii, Francji i Stanów Zjednoczonych występuje z powodzeniem w repertuarze oratoryjnym. W 2013 roku zadebiutowała w partii mezzosopranowej Missa Solemnis Beethovena w operze w Kairze. Przy fortepianie zasiądzie znakomita kameralistka Halina Mansarlińska.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 25.01.2017 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

11 grudnia 2016, godz. 16.00balcerzak
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie pięćdziesiąte szóste

„Muzyczne maski i domina”

Hanna Balcerzak – klawesyn

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: F. Couperin, L. Couperin, A.-L. Couperin, J. Ph. Rameau,
C. Balbastre, G.F. Haendel, A. Soler

Ostatni tegoroczny Podwieczorek upłynie przy dźwiękach muzyki klawesynowej. Swój „złoty wiek” ów instrument przeżywał na przełomie XVII i XVIII wieku. W tym czasie działała we Francji grupa kompozytorów-wirtuozów, zwanych klawesynistami francuskimi. Tworzona przez nich muzyka, pozornie tak krucha, ulotna, stanowi swego rodzaju świat w miniaturze, gdzie znajdziemy nie tylko wszystkie ludzkie namiętności, ale i obrazy natury, portrety znanych osobistości i całkiem prywatnych ludzi, opisy świąt i zabaw, stylizację tańców. Jest w tej muzyce majestat i koturn, ale także subtelność i elegancja. Jest też fascynacja samą materią dźwiękową, kolorystyką, bogactwem ornamentów, a wreszcie – klawiszową wirtuozerią, nie mającą odpowiednika w muzyce żadnego innego kraju. Za sprawą znakomitej śląskiej klawesynistki Hanny Balcerzak, spojrzymy w ów barwny i zmienny kalejdoskop ludzkich emocji, postaw, wad i śmiesznostek, które razem tworzą swoistą muzyczną maskaradę. Ten dźwiękowy karnawał dopełni porywająca apoteoza hiszpańskiego tańca – słynne Fandango Padre Antonio Solera.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 07.12.2016 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

 

20 listopada 2016, godz. 16.00paderewski5
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie pięćdziesiąte piąte

„Paderewski – w cieniu wielkiej kariery”

Aleksandra Stokłosa  – sopran
Jacek Siemek – skrzypce
Piotr Oczkowski – fortepian, prowadzenie

W programie: Ignacy Jan Paderewski

29 czerwca obchodziliśmy 75. rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego – wielkiego pianisty, kompozytora, męża stanu, współtwórcy niepodległości Polski. To postać, która dla XX wieku jest niemal ikoną. Większość z nas jednym tchem wymienia jego zasługi dla kraju: patriotyzm, ofiarność, wręcz oddanie Polsce, której służył całe życie. Wiemy też, jak bardzo pomocna w tej działalności była fantastyczna kariera muzyczna, koncertowa, która przyniosła mu międzynarodową sławę. Tymczasem twórczość kompozytorska, to pozostające ciągle nieco w cieniu oblicze tej wszechstronnej osobowości. Listopadowe świętowanie odbudowy Polski niepodległej to doskonała okazja do wspólnego odkrywania jego muzyki.  Sam Paderewski napisał, że „twórczość jest jedyną rzeczą dającą człowiekowi pełnię zadowolenia. Idee bowiem stanowią wartości wieczne i wyrażając je, dosięga się najwznioślejszych szczytów, bez względu na to, za pomocą czego się je wyraża. Twórczość przezwycięża śmierć.” Kompozycje Mistrza w fascynujący sposób odzwierciedlają wielość ówczesnych nurtów  artystycznych. Są też interesującą próbą połączenia elementów narodowych (ludowych, chopinowskich) z uniwersalnym językiem muzycznym epoki. Współczesnego melomana z pewnością urzekną melodyjne, osadzone w najlepszej tradycji romantycznej, zapadające w pamięć muzyczne tematy jego miniatur, pieśni czy sonaty skrzypcowej.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 16.11.2016 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.
 

23 października 2016, godz. 16.00ksciuczyk_jedrusik
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie pięćdziesiąte czwarte

„Podwieczorek z gwiazdą”

Joanna Kściuczyk-Jędrusik – sopran
Dagmara Niedziela – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: G. Bizet, A. Dvořák, M. de Falla, G. Puccini, J. Offenbach…..

Nowy, ósmy już sezon muzycznych podwieczorków w Willi Caro zainauguruje kolejne spotkanie z gwiazdą polskich scen muzycznych. Tym razem gościć będziemy Joannę Kściuczyk-Jędrusik – primadonnę Opery Śląskiej. Artystka jest absolwentką Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Debiutowała partią Paminy w „Czarodziejskim flecie” Wolfganga Amadeusza Mozarta w Düsseldorfie. W swoim repertuarze scenicznym posiada wiele znaczących ról m.in.: Donna Anna – „Don Giovanni”, Tatiana – „Eugeniusz Oniegin”, „Madama Butterfly” – rola tytułowa, Nedda – „Pajace”, Wenus – „Tannhäuser”, Maryna – „Borys Godunow”, Mimi – „Cyganeria”, Boulotte – „Rycerz Sinobrody”, Elżbieta – „Don Carlos”, „Halka” – rola tytułowa, Sylwia – „Księżniczka czardasza”, Rozalinda – „Zemsta nietoperza”, Sonia – „Carewicz”, Eurydyka – „Orfeusz i Eurydyka” oraz role tytułowe w „Hrabinie Maricy” i „Wesołej wdówce”. Oprócz uznania krytyków cieszy się również niesamowitą sympatią publiczności, czego wyrazem są telefony od melomanów z podziękowaniami i gratulacjami. Od wielu lat bierze udział w tournee zagranicznych Opery Śląskiej do Niemiec, Włoch, Holandii, Belgii, Francji, czy Luksemburga, czym przyczynia się do promowania polskiej kultury i regionu śląskiego. Dla gliwickich melomanów przygotowała program złożony ze swoich ulubionych ról scenicznych, od Bizeta do Offenbacha.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 19.10.2016 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro. 

XVII Gliwicki Festiwal Bachowski
14 – 26 lipca 2016

Bach-2016-winieta

22 maja 2016, godz. 16.00og
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie pięćdziesiąte trzecie

„Od Schmelzera do Mozarta”

Maciej Wulw – skrzypce barokowe
Andrzej Zawisza – klawesyn

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: J.H. Schmelzer, J.S. Bach, C.Ph.E. Bach, W.A. Mozart

Przypadające w tym roku rocznice mozartowskie są okazją aby do muzyki tego geniusza powracać często i w różnym kontekście. Tak też będzie w trakcie majowego koncertu którego program to fascynująca podróż przez historię wiolinistyki na przestrzeni ponad stu lat: od roku 1664 do 1778, kiedy powstała zamykająca koncert kompozycja Wolfganga Amadeusza. Jest to czas intensywnego rozwoju muzyki instrumentalnej, a sonaty skrzypcowej w szczególności. Prezentowane dzieła ukażą możliwości tego instrumentu od wirtuozowskich kompozycji na skrzypce solo wczesnego baroku, poprzez dzieła kameralne Bachów: ojca i syna, aż po ideał klasycznej równowagi dźwiękowego dialogu w sonacie Mozarta. Szczególnym walorem koncertu będzie też brzmienie kopii autentycznych instrumentów historycznych. Na klawesynie zagra Andrzej Zawisza – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Guildhall School of Music and Drama w Londynie, założyciel i kierownik artystyczny zespołu Estravaganza, z którym dokonał multimedialnego nagrania kantat Jana Sebastiana Bacha dla japońskiej wytwórni IMC. Maciej Wulw po ukończeniu katowickiej Akademii Muzycznej zgłębiał tajniki gry na skrzypcach barokowych najpierw w Konserwatorium Krakowskim im. W. Lutosławskiego a następnie na studiach podyplomowych na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie znakomitego niemieckiego wirtuoza Daniela Deutera. W swojej działalności artystycznej łączy zainteresowania autentycznymi stylami narodowymi i etnicznymi z wykonawstwem historycznym oraz repertuarem zakorzenionym w obszarze muzyki dawnej.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 18.05.2016 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

 

17 kwietnia 2016, godz. 16.00Ewa Biegas
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie pięćdziesiąte drugie

„Na skrzydłach pieśni”

Ewa Biegas – sopran
Roman Widaszek – klarnet
Grzegorz Biegas – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie:  L. Spohr, G. Hermann, F. Schubert

Jednym z symboli muzyki romantycznej jest pieśń. Ze względu na swe niewielkie rozmiary, a także dzięki obecności dwóch warstw: tekstowej i muzycznej, pieśń stała się podstawowym środkiem wyrazowym epoki. Odzwierciedlała jej charakter, wzmożoną uczuciowość, subiektywizm, a także zainteresowanie literaturą i kulturą ludową. Ranga poezji jako sztuki zmieniła relacje między muzyką a tekstem pieśni, zmuszając niejako do wnikania w treść słów i przedstawiania za pomocą języka muzycznego wszystkich subtelności tekstu. Muzycy podążali za znaczeniem słów, ich symboliką, a przede wszystkim za nastrojem w nich zawartym. W  programie kwietniowego koncertu znajdzie się więc typowa pieśń romantyczna, przeznaczona jednak na rzadko spotykany zestaw wykonawców: sopran, klarnet i fortepian. Interesujący i  niestandardowy jest też wybór autorów XIX-wiecznych pieśni. Obok jej pierwszego i głównego przedstawiciela Franciszka Schuberta, usłyszymy bowiem także kompozycje zapomnianych dziś a swego czasu bardzo popularnych mistrzów gatunku: Louisa Spohra, podziwianego za życia na równi z Beethovenem oraz jego ucznia, Gottfrieda Herrmanna. Ich dzieła wykona ceniona interpretatorka pieśni oraz repertuaru  oratoryjnego, solistka Opery Krakowskiej Ewa Biegas a towarzyszyć jej będą: klarnecista Roman Widaszek i pianista Grzegorz Biegas.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 13.04.2016 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

 

20 marca 2016, godz. 16.001798-3
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie pięćdziesiąte pierwsze

„Solo i w duecie”

Joanna Domańska – fortepian
Kazimierz Skowronek – skrzypce

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie:  F. Schubert, K. Szymanowski

Kolejny z cyklu koncertów „Solo i w duecie” to prezentacja wybitnych osobowości artystycznych, które z równą swobodą poruszają się w repertuarze solowym jak i kameralnym. Należy do  nich z pewnością ceniona śląska pianistka Joanna Domańska. Szczególne miejsce w repertuarze artystki zajmuje twórczość Karola Szymanowskiego. Utrwaliła ją na trzech płytach monograficznych, cieszących się uznaniem światowej krytyki, czego dowodem jest m.in. jedna z najbardziej prestiżowych nagród "Supersonic Award" luksemburskiego magazynu muzycznego "Pizzicato". Okazją do przypomnienia wczesnych, utrzymanych jeszcze w duchu romantycznym kompozycji tego wybitnego polskiego kompozytora jest też przypadająca 29 marca 79 rocznica śmierci. Usłyszymy więc ukształtowane na wzorach Chopina, ale skierowane ku współczesności fortepianowe Preludia op. 1 oraz  Sonatę op. 9 na skrzypce i fortepian, przejawiającą już charakterystyczne cechy melodyki i wrażliwość na brzmienie, będące podstawowymi wyznacznikami indywidualnego stylu Szymanowskiego. Dopełnieniem klimatu koncertu będzie muzyka na skrzypce i fortepian Franciszka Schuberta. W dziełach kameralnych jako partner pianistki wystąpi Kazimierz Skowronek – wychowanek m.in. Kai Danczowskiej i Wandy Wiłkomirskiej, laureat Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Adelajdzie(Australia).

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 16.03.2016 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

 

28 lutego 2016, godz. 16.00Huberman Piano Trio
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie pięćdziesiąte

„Pieśń bez słów”

Huberman Piano Trio
Barbara Karaśkiewicz – fortepian
Aleksander Mazepa – skrzypce
Siergiej Rysanow – wiolonczela

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie:  J. Haydn, F. Mendelssohn, S. Rachmaninow

Program lutowego muzycznego podwieczorku skupi się kolejny już raz wokół arcydzieł światowej kameralistyki – tym razem reprezentujących gatunek tria fortepianowego. Tytuł spotkania nawiązuje w oczywisty sposób do twórczości Feliksa Mendelssohna, którego szczytowe osiągnięcie w zakresie tej formy – Trio d-moll op. 49 stanowić będzie oś całego koncertu. Odwołuje się też do bardzo specyficznego rodzaju instrumentalnej liryki XIX-wiecznej, który zdominował romantyczną muzykę fortepianową. Jego echa odnajdujemy jednak także w dziełach kameralnych, szczególnie z udziałem skrzypiec i wiolonczeli – dwóch najbardziej „wokalnych”instrumentów. Takie też kompozycje wybrał na swoje spotkanie z gliwicką publicznością zespół Huberman Piano Trio. Obok wspomnianej kompozycji Mendelssohna o której Robert Schumann pisał, że „po latach radować będzie jeszcze wnuka i prawnuka” zabrzmi muzyka Haydna (jego arcypopularne Trio G-dur „Cygańskie”) oraz Trio „Elegijne” Sergiusza Rachmaninowa. Czeka nas więc pełna gama dźwiękowych nastrojów, wyśpiewanych przez instrumenty.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 24.02.2016 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

31 stycznia 2016, godz. 16.00Mozart
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie czterdzieste dziewiąte

„Mozart nieznany – cudowne dziecko”

Anatol Tchmel – flet
Piotr Oczkowski – fortepian, prowadzenie

W programie: W.A. Mozart – Sonaty na flet i fortepian KV 10-15

27 stycznia przypada 260 rocznica urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta. Nie ma w historii muzyki postaci, która byłaby zarazem tak znana i tak tajemnicza. Grieg tak pisał o Mozarcie: "W wypadku Bacha, Beethovena i Wagnera podziwiamy przede wszystkim głębię i potęgę ludzkiego umysłu, u Mozarta zaś – boski instynkt; w jego muzyce nie ma żadnego wysiłku, śladu walki, oporu materii, tylko dziecięca, radosna natura, pokonująca wszelkie trudności niczym w zabawie, bo Mozart tworzył jak Bóg, bez bólu". Był najsłynniejszym cudownym dzieckiem w historii sztuki i w jakimś stopniu pozostał nim do końca życia. Jaka muzyka wypełniała umysł ośmioletniego geniusza? O tym przekonamy się podczas styczniowego koncertu, słuchając nieznanych Sonat fletowych Wolfganga Amadeusza. Skomponował je by dostarczyć rozrywki królowej angielskiej, podczas swojej wizyty w Londynie w roku 1764. Te dziecięce utwory do dziś zachwycają elegancją oraz rokokowym wdziękiem. Są wzorem bezpretensjonalności i klasycznego piękna, ponadczasową muzyką rozrywkową w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 27.01.2016 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

Serdecznie zapraszamy!

20 grudnia 2015, godz. 16.00Ad Libitum_2
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie czterdzieste ósme

„Klasycznie, rozrywkowo, świątecznie”

Kwintet Instrumentów Dętych "Ad Libitum"
Grażyna Jursza – flet
Tomasz Stencel – obój
Michał Urbańczyk – klarnet
Tadeusz Łukosz – fagot
Waldemar Matera – waltornia

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie m.in.: J. Haydn, W.A. Mozart, G. Bizet, C. Debussy oraz wariacje na znane i lubiane tematy

Po siedmiu miesiącach „Podwieczorki” wracają do swojego stałego miejsca. Z tej szczególnej okazji zapraszamy na spotkanie z zespołem kameralnym o niezwykle oryginalnym składzie i wszechstronnych możliwościach: Kwintetem Instrumentów Dętych „Ad libitum”. Tworzą go muzycy orkiestry symfonicznej Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego a zadebiutował trzy lata temu 320 metrów pod ziemią, w zabytkowej kopalni „Guido” w Zabrzu. Muzycy udowodnią, że sztuka dźwięków nie znosi schematycznych podziałów i klasyfikacji. Bo czy Mozart lub Debussy nie może być rozrywkowy a Joplin klasyczny? Jedno jest pewne: w przedostatnią niedzielę roku w Willi Caro będzie na pewno świątecznie za sprawą znanych i lubianych muzycznych przebojów.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 16.12.2015 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

6 grudnia 2015, godz. 16.00l.nawrocka
Klub Pracowników Politechniki Śląskiej, ul. Banacha 3
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie czterdzieste siódme

Recital fortepianowy
Lubow Nawrockiej

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: P. Czajkowski, M. Musorgski

W pierwszą niedzielę grudnia zapraszamy na spotkanie z wybitną pianistką rosyjską, od 1990 roku mieszkającą w Polsce – Lubow Nawrocką. Artystka ukończyła z wyróżnieniem słynne moskiewskie Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w klasie fortepianu Yakova Milsteina. Jest kontynuatorką wielkich tradycji pianistyki rosyjskiej, zapoczątkowanych przez legendarnego profesora Konstantego Igumnowa, którego absolwentem był Milstein. W wykonaniu Lubow Nawrockiej usłyszymy wspaniałe, cieszące się wśród melomanów wielką popularnością cykle miniatur fortepianowych rosyjskich klasyków: „Pory roku” Piotra Czajkowskiego oraz „Obrazki z wystawy” Modesta Musorgskiego. Dzieła te reprezentują dwa główne kierunki muzyki rosyjskiej XIX wieku.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 2.12.2015 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej.

22 listopada 2015, godz. 16.00warykiewicz
Klub Pracowników Politechniki Śląskiej, ul. Banacha 3
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie czterdzieste szóste

„Rodzinne muzykowanie”

Beata Warykiewicz-Siwy – skrzypce
Michał Siwy – skrzypce
Katarzyna Makowska -  fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: G. F. Haendel, B. Bartok, I. Albeniz, J. Brahms

Kolejny listopadowy koncert jest okazją do spotkania z muzyczną rodziną, którą tworzy małżeństwo znakomitych śląskich skrzypków: Beata Warykiewicz i Michał Siwy. Oboje są absolwentami katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Beata Warykiewicz występowała z recitalami, koncertami solowymi i kameralnymi w takich salach, jak m.in.: Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Concertgebouw, „Beurs van Berlage” i Ijsbreker” w Amsterdamie, „Barocksaal” w Des Alten Rathause w Wiedniu czy Palacio de Percent w Madrycie. Przez siedem lat wspólnie z mężem mieszkała w Holandii, pracując m.in. jako koncertmistrz słynnej Radiowej Orkiestry Kameralnej w Hilversum. Michał Siwy w latach 1990-1997 pracował w Orkiestrze Symfonicznej "Het Gelders Orkest" w Arnhem (Holandia), gdzie również brał udział w wielu koncertach jako solista i kameralista  a obecnie jest pierwszym skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego w Katowicach oraz członkiem kwartetu smyczkowego muzyków Filharmonii Śląskiej. Rodzinne muzykowanie zdominują skrzypcowe klimaty rumuńskie, węgierskie i hiszpańskie, a artystom przy fortepianie towarzyszyć będzie Katarzyna Makowska.

Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia od środy 18.11.2015 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej.

 

8 listopada 2015, godz. 16.00A.Brożek_P.Oczkowski
Klub Pracowników Politechniki Śląskiej, ul. Banacha 3
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie czterdzieste piąte

„Alla polacca”

Antoni Brożek – fortepian
Piotr Oczkowski – fortepian, prowadzenie

W programie: W. Żywny, J. Elsner, J. Krogulski, M. Moszkowski, S. Moniuszko

Po październikowych emocjach, jakich niewątpliwie dostarczył nam XVII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski, pozostajemy jeszcze w klimacie muzyki polskiej. Najbliższy Podwieczorek przeniesie nas w atmosferę XIX-wiecznego salonu warszawskiego. A w nim muzyka nauczycieli i rówieśników Chopina. Usłyszymy m.in. wydobytą ze zbiorów paryskiej Bibliotheque Nationale Sonatę fortepianową Józefa Elsnera oraz jednego z dwóch odnalezionych Polonezów Józefa Krogulskiego – kolegi Chopina ze studiów warszawskich. Oba utwory zostały przez wykonawców po raz pierwszy po 200 latach zaprezentowane w maju na XXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Odnalezionej w Tarnowie. Ponadto zabrzmią kompozycje fortepianowe Stanisława Moniuszki oraz  Maurycego Moszkowskiego – wirtuoza i kompozytora przełomu XIX i XX wieku, kontynuatora chopinowskich tradycji.

Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia od środy 4.11.2015 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej.
 

17 października 2015
Uroczystości z okazji Roku Juliusza Rogera

Zapisy na wyjazd do Rud prowadzi Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Ziemi Gliwickiej
ul. Rynek 11, poniedziałek-czwartek: 9.00 – 12.00 i 14.00 – 17.00

Roger zaproszenie

 

24 maja 2015, godz. 17.00OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie czterdzieste czwarte

„Lirycznie i tanecznie”

Trio „INTERMEZZO”
Jarosława Kosiak – skrzypce
Karolina Nowak-Waloszczyk – wiolonczela
Jadwiga Barańska – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie m.in.: A. Dvořák

Ostatnie „podwieczorkowe” spotkanie przed wakacjami przebiegać będzie w dość dużej rozpiętości nastrojów, oscylując zgodnie z tytułem pomiędzy klimatem lirycznym a tanecznym. Stanie się tak przede wszystkim za sprawą jednego z największych dzieł muzyki kameralnej – Tria fortepianowego op. 90 „Dumki” Antonina Dvořáka. Należy ono z pewnością do najpopularniejszych kompozycji tego twórcy. Od chwili swego powstania cieszy się nieustającym powodzeniem na estradach świata i wykonywana jest przez najlepsze zespoły kameralne. Dvořák skomponował trio specjalnie na uroczystość nadania doktoratu honoris causa przez praski Uniwersytet Karola, przy tej okazji dzieło zostało też po raz pierwszy wykonane z kompozytorem przy fortepianie. Niezwykłej zmienności nastrojów towarzyszy podporządkowana jej zupełnie nowatorska forma, zrywająca z dotychczasowym czteroczęściowym kanonem. W Gliwicach usłyszymy tę pełną emocji muzykę w znakomitym wykonaniu zespołu kameralnego NOSPR – Tria „Intermezzo”. Kontrastem dla słowiańskiej rozlewności będzie niespodzianka w postaci dopełniającej program muzyki hiszpańskiej.

Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia od środy 20.05.2015 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

 

22 marca 2015, godz. 16.00Les Femmes
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie czterdzieste trzecie

„Mistrzowie kwartetu”

Kwartet smyczkowy „Les Femmes”
Monika Wrzos – I skrzypce
Małgorzata Liszak – II skrzypce
Maria Łaszczok – altówka
Bogna Szwajger – wiolonczela

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie m.in.: L. van Beethoven, F. Mendelssohn

Kwartet smyczkowy to synonim doskonałości zespołu kameralnego. Skład idealny, pozwalający przy pomocy zaledwie czterech instrumentów oddać emocje o wymiarze symfonicznym. Udowodnił to swoimi arcydziełami Ludwig van Beethoven. A uczynił to tak genialnie, że późniejszym kompozytorom pozostało już tylko czerpać z tego obfitego źródła. Nic więc dziwnego, że pierwszy kwartet smyczkowy Feliksa Mendelssohna, jego szczytowe młodzieńcze osiągnięcie ukończone w roku śmierci Beethovena, jest jednym wielkim hołdem dla Mistrza z Bonn. Program marcowego koncertu wypełnią dwa arcydzieła światowej kameralistyki: Kwartet F-dur op.18 nr1 L. Van Beethovena oraz Kwartet a-moll op. 13 F. Mendelssohna.

Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia od środy 18.03.2015 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

  

15 lutego 2015, godz. 16.00
François_Devienne_par_DavidWilla Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie czterdzieste drugie

„Melodie paryskich salonów”

Sabina Olbrich-Szafraniec – sopran
Paweł Muszkieta – flet
Krzysztof Waloszczyk – harfa

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie m.in.: F. Devienne, C. Saint-Saëns

Sopran, flet i harfa to obsada idealnie wypełniająca kameralną przestrzeń akustyczną salonu. Tworzona przez ten zespół aura jest też doskonałym odpowiednikiem muzycznej intymności, jaka towarzyszyła wykonywanym w XVII i XIX-wiecznych salonach paryskich niezwykle lubianym wówczas romansom pasterskim. Tej specyficznej atmosfery i rozrywki będą mogli doświadczyć słuchacze lutowego koncertu w Willi Caro. Stanie się to za sprawą czarujących melodii François Devienne’a, nazywanego często „francuskim Mozartem”. Jego cykl romansów uzupełnią francuskie pieśni i utwory instrumentalne o tematyce miłosnej, które  dźwiękowo przedłużą atmosferę obchodzonych dzień wcześniej popularnych „Walentynek”. Zapraszamy więc wszystkich zakochanych i nie tylko….

Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia od środy 11.02.2015 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.
 

18 stycznia 2015, godz. 16.00Susanna
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie czterdzieste pierwsze

„W sześciu kolorach”

Susanna Jara-Małecka – śpiew, skrzypce, lira korbowa, wiolonczela
Paweł Harańczyk – fortepian
Maciej Wulw – skrzypce
Miłosz Skwirut – kontrabas

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: Pieśni łemkowskie, ukraińskie, cerkiewne….

Susanna Jara-Małecka – charyzmatyczna pieśniarka wraz z zespołem rozpocznie cykl koncertowy w nowym roku. Gliwicki występ to zaproszenie do odbycia wspólnej wokalno-instrumentalnej podróży po zróżnicowanych przestrzeniach kultury i wrażliwości. Podstawową paletę repertuaru stanowią bliskie artystce języki: cerkiewno-słowiański, ukraiński, rosyjski, polski, łemkowski i angielski. Sześć języków to tytułowe sześć kolorów. Są to jednak tylko kolory podstawowe, stanowiące jedynie składowe do emocjonalnych odcieni, reprezentujących odmienne gatunki i style muzyczne, jakie prezentowane są na scenie. Elementy współczesnej i klasycznej muzyki, odmienne techniki śpiewu wzbogacane są dodatkowo o elementy słowiańskiej muzyki tradycyjnej. Podstawę repertuaru stanowią autorskie utwory, ważną rolę pełnią również pieśni Petra Murianki, niezwykłego łemkowskiego artysty, którego wrażliwość, jest artystce szczególnie bliska. Susanna śpiewa, gra i tworzy od dziecka. Była członkinią wielu zespołów, chórów, inicjatyw muzycznych. Ma na koncie ponad pół tysiąca koncertów, festiwali, przeglądów w Polsce i za granicą. Wzięła udział w nagraniach kilkunastu płyt innych artystów. W 2013 roku wydała swój debiutancki album „Wesna, wesnoju”, na którym znalazły się jej utwory autorskie oraz własne opracowania pieśni tradycyjnych.

Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia od środy 14.01.2015 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

 

14 grudnia 2014, godz. 16.00waleczek+proniewicz
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie czterdzieste

„Liszt kameralnie”

Voytek Proniewicz – skrzypce
Wojciech Waleczek – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: Utwory na skrzypce i fortepian F. Liszta
z najnowszej płyty artystów wydanej przez firmę „NAXOS”

W długiej i wspaniałej karierze Franciszek Liszt, jako jeden z największych wirtuozów swego instrumentu koncentrował się przede wszystkim na fortepianie. Zagłębiając się jednak w ogromny katalog z muzyką Liszta znaleźć w nim można także niewielki i mało znany dział kameralny, a w nim kilka interesujących dzieł na skrzypce. Wybór tego właśnie instrumentu nie powinien dziwić, biorąc pod uwagę węgierskie pochodzenie kompozytora a także jego przyjaźń z wybitnym węgierskim skrzypkiem Eduardem Reményi. Wydobycie tej muzyki z mroków zapomnienia zawdzięczamy dwóm młodym, niezwykle utalentowanym gliwickim artystom: skrzypkowi Wojciechowi Proniewiczowi i pianiście Wojciechowi Waleczkowi. Utwory Liszta dają tu ogromne pole do popisu dla obu artystów, czerpiąc obficie z kalejdoskopowej zmienności nastrojów i rapsodycznego stylu cygańskiej muzyki skrzypcowej. Koncert prezentuje najnowszą płytę wydaną przez cieszącą się światową renomą wytwórnie płytową NAXOS.

Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia od środy 10.12.2014 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

 

23 listopada 2014, godz. 16.00Teresa Kaban
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie trzydzieste dziewiąte

Recital fortepianowy Teresy Kaban

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: F. Chopin, J. Krogulski, G. Bacewicz, T. Szeligowski, S. Kisielewski

Listopadowy koncert w całości poświęcony będzie polskiej muzyce fortepianowej. Obok dzieł Chopina usłyszymy nieco zapomniane dziś kompozycje jego młodszego kolegi ze studiów – Józefa Krogulskiego. Nazywany „polskim Mozartem”, niezwykle ceniony przez współczesnych jako pianista i kompozytor, reprezentował popularny wówczas w muzyce styl brillant. Dopełnieniem programu będą lubiane i efektowne miniatury polskich klasyków XX wieku. Muzealny fortepian Bechsteina ukaże tym razem pełnię swych możliwości pod palcami  Teresy Kaban. Pianistka jest rodowitą gliwiczanką, absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu  prof. L. Stefańskiego. Studia pianistyczne doskonaliła w Manchesterze, Moskwie i Pradze pod kierunkiem takich mistrzów jak R. Bakst W. Mierżanow i T. Nikołajewa. Jako solistka koncertowała na wielu liczących się estradach w Polsce a także w 40 krajach Europy, obu Ameryk oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie w tak renomowanych salach jak: St.Martin-in-the-Fields i Wigmore Hall (Londyn), Carnegie Hall i Lincoln Centre (Nowy Jork), Salle de Gaveaux (Paryż).

Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia od środy 19.11.2014 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

 

22 października 2014, godz. 18.00anatol tchmel
COK "PEREŁKA", ul. Studzienna 6
Muzyczne dialogi: Ukraina-Polska-Białoruś-Rosja

Koncert piosenek z Białorusi

Wykonawcy:
Anatol Tchmel – śpiew, gitara, flet
Jacek Konopka – gitara

W programie: ludowe i popularne piosenki białoruskie
Bilety do nabycia przed koncertem.

19 października 2014, godz. 16.00ZB_4499
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie trzydzieste ósme

„Muzyczny ekspres Moskwa – Paryż”

Agnieszka Mazur-Rysanow – sopran
Barbara Karaśkiewicz – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: S. Rachmaninow, P. Czajkowski, C. Debussy, G. Bizet, A. Roussel

W ramach wakacyjnych wspomnień tym razem czeka słuchaczy podwieczorkowych koncertów podróż muzycznym ekspresem. Wspólnie z wykonawcami odwiedzimy dwie stolice europejskie, które kształtowały w sposób szczególny oblicze muzyki na przełomie XIX i XX wieku. Pobyt Piotra Czajkowskiego w Paryżu w 1876 oraz zetknięcie z muzyką Georgesa Bizeta okazały się bardzo ważne dla rozwoju artystycznego kompozytora. Z kolei protektorka Czajkowskiego, słynna rosyjska mecenaska sztuki Nadieżda von Meck umożliwiła młodemu Debussy’emu nie tylko wstęp do muzycznych salonów, lecz także zapoznała go z modnymi w tym czasie trendami w muzyce rosyjskiej. W programie koncertu znajdą się pieśni i utwory fortepianowe wspomnianych kompozytorów a także Sergiusza Rachmaninowa i Alberta Roussela. Wykonają je: Agnieszka Mazur-Rysanow – śpiewaczka związana m.in. z Operą Śląską, Krakowską i Gliwickim Teatrem Muzycznym oraz pianistka Barbara Karaśkiewicz.

Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia od środy 15.10.2014 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.


11 maja 2014, godz. 16.00tn_Altra Volta
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie trzydzieste siódme

„Znacie? To posłuchajcie!”

Kwartet smyczkowy „Altra Volta”
Leszek Sojka – skrzypce
Jacek Dzwonowski – skrzypce
Aleksandra Marko-Lech – altówka
Michał Lech – wiolonczela 

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: W.A. Mozart, A. Vivaldi/J. Dzwonowski

W światowej skarbnicy muzycznej są takie kompozycje, których jeśli raz się je usłyszało nie sposób już nigdy zapomnieć. Nie jest więc dziełem przypadku zestawienie w programie jednego koncertu dwóch dzieł należących z pewnością do tej grupy: „Eine kleine Nachtmusik” Mozarta i „Czterech pór roku” Vivaldiego. Usłyszymy je tym razem w wykonaniu renomowanego śląskiego kwartetu smyczkowego „Altra Volta”. Jego repertuar jest niezwykle różnorodny, otwarty na różne muzyczne gatunki i eksperymenty. Świadczy o tym bogata lista występów w kraju i na całym świecie: udział w festiwalach „Szalone Dni Muzyki” i „Ogrody Muzyczne Chopina” w Warszawie (w ramach obchodów Roku Chopinowskiego), Międzynarodowym Festiwalu „La Nuit de la Voix” w Paryżu oraz cykl koncertów w Indiach i na Sri Lance, występ na 49. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu czy stała współpraca ze znakomitym polskim artystą Stanisławem Soyką. Podczas gliwickiego występu artyści wykonają oryginalną wersję słynnej kompozycji Mozarta. Z kolei w drugiej części usłyszymy autorską próbę odgadnięcia, jak brzmiałaby muzyka Vivaldiego, gdyby żył w czasach nam współczesnych.

Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia od środy 07.05.2014 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

 

3 maja 2014, godz. 16.00 Tadeusz Kościuszko
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a

"Śpiewnik patriotyczny"

Jan Maria Dyga – baryton, prowadzenie
Ireneusz Miczka – baryton
Danuta Widuch-Jagielska – sopran
Piotr Oczkowski – akompaniament
oraz solistki Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach: Magda Borowiec i Sabina Niewiadomska

Wspólnie z Muzeum w Gliwicach gorąco zapraszamy wszystkich, którym Ojczyzna miła do wspólnego śpiewania w Święto Trzeciego Maja! Koncert polskiej pieśni patriotycznej rozpocznie uroczystość otwarcia wystawy poświęconej Tadeuszowi Kościuszce. Każdy uczestnik koncertu otrzyma okolicznościowy śpiewnik, a także kotylion w barwach narodowych. Wstęp wolny.

27 kwietnia 2014, godz. 16.00tn_Anatol Tchmel
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie trzydzieste szóste

„Fletowe opowieści”

Anatol Tchmel – flet
Anna Sułkowska – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: A. Casella, C. Chaminade, E. Bozza, M. Ravel
M. Poot, S. Prokofiew, A. Tchmel

Anatol Tchmel – znany gliwicki bard i flecista, absolwent słynnej Rosyjskiej Akademii Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie zaprasza na swój kolejny recital. Tym razem będą  to dźwiękowe opowieści z fletem w roli głównej. Usłyszymy wybór słynnych kompozycji fletowych od epoki baroku do wieku XX. Wśród autorów zajdą się zarówno  znani powszechnie klasycy: Maurycy Ravel i Sergiusz Prokofiew, jak też twórcy dziś już trochę zapomniani, do których zaliczyć można z pewnością żyjącą na przełomie XIX i XX wieku francuską kompozytorkę Cecile Chaminade. Nie zabraknie też efektownej wirtuozerii w postaci wariacji Anatola Tchmela na temat popularnej pieśni rosyjskiej „Słowik”.
 
Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia od środy 23.04.2014 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

24 kwietnia 2014, godz. 17.00Melodie sercem śpiewane
Centrum Kulturalno-Sportowe "Łabędź"
Gliwice-Łabędy, ul. Partyzantów 25

Koncert z cyklu
„Melodie sercem śpiewane”

W programie szlagiery polskiej piosenki lat międzywojennych i powojennych w wykonaniu artystów scen śląskich.

Wystąpią: Jan Maria Dyga, Danuta Widuch-Jagielska, Marian Wiśniewski, Krystyna Stryja (fortepian), Monika Wrzos (skrzypce)

Współorganizator: Rada Osiedla "Łabędy"
Wstęp wolny


 

 

 

23 marca 2014, godz. 16.00mariola płazak-ścibich
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie trzydzieste piąte

„Podwieczorek z gwiazdą”

Mariola Płazak-Ścibich – sopran
Halina Mansarlińska – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: A. Alabjew, S. Moniuszko, W.A. Mozart, G. Donizetti, G. Puccini,
J. Offenbach, J. Strauss, G. Verdi

Gwiazdą najbliższego Podwieczorku będzie Mariola Płazak-Ścibich – sopran liryczno-koloraturowy, solistka Opery Śląskiej. Jest absolwentką katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, którą ukończyła w klasie Anny Kościelniak – uczennicy Ady Sari. Swój warsztat doskonaliła na kursach mistrzowskich m.in. pod kierunkiem legendarnej Victorii de Los Angeles. Współpracuje z operami w Krakowie, Szczecinie i Poznaniu. Wykonywane przez nią partie sopranowe, jak Gilda z „Rigoletta”, Norina z „Don Pasquale”, mozartowska Królowa Nocy czy Hanna z „Wesołej wdówki” entuzjastycznie przyjmowała publiczność scen operowych Europy i Kanady. Z towarzyszeniem Haliny Mansarlińskiej zaprezentuje w Gliwicach najbardziej lubiane i efektowne arie koloraturowe Donizettiego, Mozarta, Offenbacha, Pucciniego i Verdiego. W programie marcowego koncertu nie może też zabraknąć słynnego walca Jana Straussa „Odgłosy wiosny” oraz przebojowej pieśni Alabjewa „Słowik”. 
 
Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia od środy 19.03.2014 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

 

23 lutego 2014, godz. 16.00
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie trzydzieste czwarte

„Kameralne rarytasy”

Trio Śląskie
Roman Widaszek – klarnet
Tadeusz Tomaszewski – waltornia
Joanna Domańska – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: F. Lessel, C. Reinecke, M. Górecki

Rarytasem lutowego koncertu będzie zarówno jego program jak i udział znakomitych wykonawców grających na rzadko spotykanych w roli solowej instrumentach dętych. Trio Śląskie tworzą soliści i kameraliści, koncertujący i współpracujący z takimi orkiestrami, jak: Capella Cracoviensis, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Aukso itp. W 2011 r. wraz z firmą fonograficzną DUX wydali płytę z polską muzyką kameralną na instrumenty dęte, która została entuzjastycznie przyjęta prze krytykę. Na tak nietypowy skład instrumentów (klarnet, róg i fortepian) istnieje zaledwie parę utworów w literaturze światowej, zaś w polskiej tylko jeden: Grand Trio op. 4 Franciszka Lessela (jedynego polskiego ucznia Józefa Haydna). Ponadto usłyszymy dzieło romantycznego kompozytora niemieckiego Carla Reinecke (którego uczniami byli m.in. Edward Grieg, Izaak Albeniz, Max Bruch) oraz Trio „Titanic” Mikołaja Góreckiego. Ten ostatni utwór skomponowany został w 2013 roku na zamówienie Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego z dedykacją dla zespołu.
 
Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia od środy 19.02.2014 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

 

19 stycznia 2014, godz. 16.00
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie trzydzieste trzecie

„Jazzowo, klasycznie, tanecznie…”

Kwartet „FOURMAT GABRIEL”
Gabriel Koszela – obój
Jacek Gwizdon – wiolonczela
Ronald Tuczykont – kontrabas
Tomasz Picz – akordeon

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: Tanga A. Piazzolli

Nie wszystko, co rewolucyjne w sztuce, staje kiedyś nobliwą tradycją. Nie zawsze awangarda przeobraża się w kanon. Ktoś zauważył, że nie istnieje wieczna awangarda, a to czy dany ruch artystyczny wprowadził nową jakość i wartości weryfikuje czas. Astor Piazzolla – niegdysiejszy obrazoburca, którego kompozycje wzbudzały ogromne kontrowersje, który ośmielił się na dialog z argentyńską tradycją – dziś jest nie tylko ikoną muzyki Argentyny, ale i jej synonimem. Astor Piazzolla swoją sławę zawdzięcza niezwykle głębokiemu przetworzeniu muzycznej tradycji tanga, wprowadzeniu elementów znanych z muzyki baroku, jak kontrapunkt czy formy zbliżonej do passacallii. Nie stronił od jazzu – współpracował m.in. z Gerry’m Mulligan’em.  Jego kompozycje to, niepoddający się upływowi czasu, wzorzec połączenia tradycji z nowoczesnością. Dla wielu z nas Argentyna kojarzy się z tangiem, a tango z Astorem Piazzollą.
 
Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia od środy 15.01.2014 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

 

15 grudnia 2013, godz. 16.00
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie trzydzieste drugie

„Muzyczny pojedynek: Verdi v. Wagner”

Antoni Brożek – fortepian
Jacek Siemek – skrzypce
Piotr Oczkowski – fortepian, prowadzenie

W programie:
Najpiękniejsze fragmenty z oper
G. Verdiego i R. Wagnera w wersji instrumentalnej

Kończący się rok obfitował we wspaniałe muzyczne rocznice. Jedna z nich łączy  dwóch wielkich tytanów muzyki: Ryszarda Wagnera i Giuseppe Verdiego. Obaj przyszli na świat równo 200 lat temu. Ich dzieła zajmują szczególne miejsce w historii opery i w sercach jej miłośników. Byli wielkimi reformatorami tego gatunku, choć każdy czynił to na swój sposób. Nigdy się nie spotkali i nie darzyli chyba wzajemnie specjalną sympatią. To co ich łączy na pewno, to umiejętność tworzenia wspaniałych, niezapomnianych melodii. Dlatego też w tej dziedzinie śmiało mogą stanąć ze sobą do pojedynku. Kto będzie jego zwycięzcą, ocenią już sami słuchacze. XIX-wieczne transkrypcje najpopularniejszych arii, chórów i fragmentów instrumentalnych z „Nabucca”, „Traviaty”, „Rigoletta”, „Lohengrina” czy „Tannhäusera” wypełnią program ostatniego w tym roku muzycznego podwieczorku w salonie Oscara Caro.
 
Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia od środy 11.12.2013 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.


24 listopada 2013, godz. 16.00
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie trzydzieste pierwsze

„W hołdzie dawnym wiekom”

Zespół Muzyki Dawnej „ALLEGRO”
Grażyna Klein-Jarasz – gitara barokowa, śpiew, kierownictwo artystyczne
Ewa Siwek  – flety proste
Joanna Cieślak – flety proste
Wioleta Placha – flety proste, instrumenty perkusyjne
Fryderyk Stefankiewicz – wiolonczela

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie m.in.:
Muzyka europejskiego renesansu i baroku

ZESPÓŁ MUZYKI DAWNEJ ALLEGRO założony został w 1983 r. przez Ryszarda Kleina. Obecnie prowadzony jest przez Grażynę Klein-Jarasz i działa przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Zabrzu. Początkowo zespół tworzyły Dziecięca Orkiestra Symfoniczna i Chór, który okresami liczył ponad sto osób. Z czasem wyłoniły się kwartety fletowe, skupiające się głównie na muzyce dawnej. Obecny skład liczy pięć osób i koncertuje od dwunastu lat. Zespół jest laureatem wielu nagród ogólnopolskich i międzynarodowych. Podstawowe jego instrumentarium to: flety proste, cornamuse, flet traverso, fidel kolanowa, fidel basowa, viola da gamba, szałamaje, lutnia, gitara barokowa oraz instrumenty perkusyjne. Kluczem do sukcesu Zespołu Muzyki Dawnej Allegro jest systematyczna, pokoleniowa praca. Działania zespołu zostały uhonorowane przez Prezydenta Miasta Zabrze Nagrodą w Dziedzinie Kultury. Jury XXX Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu, w dowód uznania, przyznało Grażynie Klein-Jarasz i Ryszardowi Klein Puchar Pokoleń, jako podziękowanie za duży wkład pracy w rozwój kultury muzycznej dzieci i młodzieży.
 
Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia od środy 20.11.2013 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

8 listopada 2013, godz. 19.00
Sala widowiskowa MDK w Bojkowie, ul. Parkowa 5
15 listopada 2013, godz. 18.00
Klub Pracowników Politechniki Śląskiej, ul. Banacha 3

Koncert z cyklu
„Piosenka przypomni Ci…”

W programie wybór szlagierowych piosenek międzywojennych oraz lat 60-tych i 70-tych w wykonaniu artystów scen śląskich.

Wystąpią: Jan Maria Dyga, Danuta Widuch-Jagielska, Marian Wiśniewski, Krystyna Stryja (fortepian), Monika Wrzos (skrzypce)

Bilety w cenie 15 zł do nabycia bezpośrednio przed koncertem. Rezerwacja miejsc na koncert w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej pod nr tel. 32/237-22-38

 

 

20 października 2013, godz. 16.00
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie trzydzieste

„Cellissimo!”

Dorota Imiełowska – wiolonczela
Łukasz Pawlikowski – wiolonczela
Gajusz Kęska – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie m.in.:
F. Chopin, G. Sviridov

Gościem specjalnym październikowego Podwieczorku będzie jedna z najwybitniejszych polskich wiolonczelistek Dorota Imiełowska. Artystka studiowała pod kierunkiem takich sław jak Milos Sadló, Daniel Szafran czy Michel Schwalbe. Jej repertuar obejmuje muzykę od arcydzieł J.S. Bacha po muzykę współczesną. Wykonania kompozycji K. Pendereckiego i W. Lutosławskiego zyskały najwyższe oceny samych twórców, światowej krytyki i publiczności. Wystąpiła m.in. na słynnym koncercie Hommage a Lutosławski na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Na specjalne zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego prezentowała jego utwory solowe i kameralne na koncertach w Niemczech, Włoszech, Czechach, Polsce. Wspólnie z synem Łukaszem Pawlikowskim wystąpi też na uroczystym koncercie z okazji 80 rocznicy urodzin kompozytora w berlińskiej Deutsche Oper. Jej kunszt podziwiają słuchacze koncertów i festiwali we wszystkich krajach Europy oraz USA i Azji. Podczas swojego gliwickiego występu zaprezentuje m.in. Sonatę wiolonczelową g-moll Fryderyka Chopina. Jest to ostatnia przygotowana przez niego do druku kompozycja, prawdziwe arcydzieło wybiegające w nowe czasy i ukazujące Chopina innego, niż ten do którego się przyzwyczajono.
 
Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia od środy 16.10.2013 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

 


12 maja 2013, godz. 16.00
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie dwudzieste dziewiąte

„Szalom Alejchem”

Zespół „NEGEV”
Agnieszka Bielanik-Witomska – śpiew
Bartłomiej Balcerzak – skrzypce
Katarzyna Kupiec – gitara

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie m.in.:
„Miasteczko Bełz”, „Bubliczki” oraz tradycyjne żydowskie pieśni i utwory instrumentalne

Majowy koncert to nawiązanie do tradycji kulturalnych szczególnie bliskich byłym właścicielom gliwickiej Willi Caro. Gościem publiczności będzie bowiem zespół „Negev” specjalizujący się w wykonawstwie tradycyjnych żydowskich pieśni i utworów instrumentalnych, jak również pieśni nawiązujących do tradycji i kultury żydowskiej. Koncerty zespołu wyróżniają się dużym ładunkiem emocjonalnym, wynikającym nie tylko z przeżywania samej muzyki, ale przede wszystkim treści i wiary, z którymi każdy z członków silnie się utożsamia. Muzycy prowadzą swoisty dialog z widownią, która niejednokrotnie daje się porwać we wspólny śpiew, a nawet taniec. Niektóre wykonania mają z kolei wyraźny rys piosenki aktorskiej.

Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia od środy 08.05.2013 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

 

21 kwietnia 2013, godz. 16.00
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie dwudzieste ósme

„Solo i w duecie”

Aleksandra Szafir-Makowska – sopran
Magdalena Spytek-Stankiewicz – mezzosopran
Larisa Czaban – fortepian
Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie:
W.A. Mozart, F. Mendelssohn-Bartholdy, G. Verdi, G. Puccini

„Solo i w duecie” to konfrontacja dwóch odcieni głosu kobiecego: sopranu i mezzosopranu. Całą gamę możliwości zaprezentują wspólnie dwie znakomite gliwiczanki: Aleksandra Szafir-Makowska – solistka Opery Wrocławskiej oraz związana z Operą Śląską Magdalena Spytek-Stankiewicz. Ich wspólny występ pozwoli słuchaczom zajrzeć do skarbca literatury wokalnej, zarówno operowej jak i pieśniarskiej. Artystki przedstawią publiczności kameralne duety Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, wielkie duety z oper Mozarta, Verdiego i Pucciniego oraz wybór pieśni kompozytorów słowiańskich.
 
Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia od środy 17.04.2013 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

17 marca 2013, godz. 16.00
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie dwudzieste siódme

„Muzyczne portrety – Sergiusz Rachmaninow”

Zbigniew Raubo – fortepian
Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie:
Wariacje na temat Chopina op. 22, Preludia op. 23

Sergiusz Rachmaninow – „ostatni mohikanin muzycznego romantyzmu”, był jednym z nielicznych już w XX wieku kompozytorów-pianistów, świetnym odtwórcą i propagatorem własnych dzieł fortepianowych. Tym tłumaczy się ich wirtuozowski rozmach, pewna zewnętrzna dekoratywność i świetna, często bardzo masywna faktura fortepianowa. Wykształcony pod wpływem Czajkowskiego, Liszta i Chopina fortepianowy styl Rachmaninowa posiada jednak wyraźne cechy indywidualne: soczystą pełnię brzmienia z jej późnoromantyczną barwnością harmoniczną, upodobanie do patetyczno-baletowej narracji, do rozlewnego czasem, ale zawsze szlachetnego liryzmu, wyznaczaną rosyjskim charakterem  szeroką melodykę. Program najbliższego koncertu w sposób szczególny ukaże te chopinowskie źródła jego muzyki. Usłyszymy bowiem wybór Preludiów fortepianowych wzorowanych na op 28 Fryderyka Chopina i wspaniałe Wariacje op. 22 na temat słynnego Preludium c-moll pochodzącego z tego właśnie cyklu. Wykona je Zbigniew Raubo, znakomity śląski pianista, laureat m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Bolzano oraz Konkursu im. F. Liszta w Utrechcie.
 
Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia od środy 13.03.2013 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

17 lutego 2013, godz. 16.00
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie dwudzieste szóste

„Z fantazją i na temat”

Anatol Tchmel – flet
Anna Sułkowska – fortepian
Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie:
wirtuozowskie fantazje i wariacje fletowe na popularne tematy
F. Schuberta, F. Borne’a, A.F. Dopplera, G. Briccialdiego, G. Enesco

Niezawodną receptą na udany finał każdego koncertu czy recitalu jest zakończenie go popisowym utworem opartym na lubianym i popularnym temacie. Jeżeli w dodatku będzie to pełna wirtuozowskich fajerwerków fantazja lub wariacje, to sukces jest niemal gwarantowany. Znany gliwicki flecista Anatol Tchmel zaprezentuje się na najbliższym koncercie w programie złożonym wyłącznie z tego rodzaju kompozycji. Usłyszymy zatem prawdziwą mieszankę klimatów i nastrojów. Nie zabraknie w niej takich motywów, jak słynny „Karnawał wenecki” w opracowaniu G. Briccialdiego zwanego „Paganinim fletu”, ulubione melodie z opery „Carmen” czy wiązanka ognistych czardaszy węgierskich.
 
Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia od środy 13.02.2013 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

20 stycznia 2013, godz. 16.00
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie dwudzieste piąte

„W salonie księcia Józefa”

Agnieszka Bochenek-Osiecka – sopran 
Aleksandra Stokłosa – sopran
Jacek Siemek – skrzypce
Piotr Oczkowski – fortepian, prowadzenie

W programie:
W.A. Mozart, D. Cimarosa, L. Cherubini, A.M. Gretry, E. Méhul, J. Elsner, K. Kurpiński, M.K. Ogiński

W roku 2013 przypadają dwie okrągłe rocznice związane z postacią księcia Józefa Poniatowskiego: 250 lat od dnia urodzin oraz 200 rocznica śmierci oraz słynnej „bitwy narodów” pod Lipskiem. Okazją do przypomnienia tej nietuzinkowej postaci jest organizowana przez Muzeum w Gliwicach wystawa „Książę Józef Poniatowski i jego epoka”. Styczniowy koncert wprowadzi słuchaczy w muzyczny klimat tamtych czasów. Książę był bowiem nie tylko Naczelnym Wodzem Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, marszałkiem Cesarstwa Francuskiego, ale też wielkim miłośnikiem muzyki. Sam grał również na fortepianie, który znajdował się nie tylko w jego salonie ale towarzyszył mu nawet podczas wypraw wojennych. Zarówno w Polsce jak i we Francji czy w rodzinnym mieście księcia Wiedniu, szczególnymi względami publiczności cieszyła się twórczość operowa. Dlatego też program koncertu wypełnią m.in. słynne arie z oper Mozarta czy Cimarosy. Ale będzie też jedyna w swoim rodzaju okazja usłyszenia fragmentów dzieł operowych tzw. klasycyzmu rewolucyjnego, czy utworów instrumentalnych najwybitniejszych ówczesnych kompozytorów polskich. Niewątpliwą atrakcją koncertu jest też udział dwóch znakomitych sopranistek: solistki Opery Śląskiej Aleksandry Stokłosy, oraz związanej z teatrami operowymi Ostrawy i Pragi Agnieszki Bochenek-Osieckiej.

Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia od środy 16.01.2013 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

 

9 grudnia 2012, godz. 16.00
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie dwudzieste czwarte

„Viva Italia”

Grażyna Jursza – flet 
Dariusz Jursza – klarnet
Kwintet Śląskich Kameralistów:
Dariusz Zboch – skrzypce
Jakub Łysik – skrzypce
Jarosław Marzec – altówka
Katarzyna Biedrowska – wiolonczela
Krzysztof Korzeń – kontrabas

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie:
A. Corelli, L. Boccherini, P. Bottesini, F. Danzi

Włochy uważane są za ojczyznę europejskiej muzyki artystycznej i przez wiele stuleci pełniły rolę centrum życia muzycznego w Europie. Tam najefektowniej rozwinęła się oczywiście muzyka wokalna. Ale także liczne gatunki muzyki instrumentalnej na czele z  koncertem, swój początek miały właśnie we Włoszech. Ostatnie w tym roku muzyczne spotkanie pt. „Viva Italia” koncentrować się będzie właśnie na inspirowanych operową śpiewnością instrumentalnych dziełach włoskich twórców. Oprócz takich hitów jak Concerto grosso „Na Boże Narodzenie” Corellego czy słynny Menuet Boccheriniego wykonawcy zaprezentują muzykę kompozytorów mniej znanych. Jej szczególnym atutem będzie wykorzystanie w charakterze koncertującym duetu instrumentów dętych: fletu i klarnetu.

Bilety w cenie 12 zł i 8 zł do nabycia od środy 5.12.2012 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

18 listopada 2012, godz. 16.00
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie dwudzieste trzecie

„Mistrzowskie duety”

Szymon Krzeszowiec – skrzypce 
Wojciech Świtała – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie:
C. Debussy, M. Ravel, F. Schubert

Tytuł listopadowego spotkania odnosi się zarówno do formy muzykowania i samych wykonawców, jak też prezentowanych dzieł. Zespół kameralny złożony z dwóch muzyków wymaga od nich  szczególnego kunsztu i precyzji we wspólnym kreowania muzyki. Te cechy w pełni można zaobserwować na przykładzie duetu Szymon Krzeszowiec/Wojciech Świtała. Obaj są uznanymi mistrzami swych instrumentów a jednocześnie od wielu lat współpracują ze sobą, czego dowodem są nie tylko liczne entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność i krytyków wspólne występy ale także znakomite nagrania, jak m.in. komplet sonat skrzypcowych J. Brahmsa. W Gliwicach artyści zaprezentują dwa kameralne arcydzieła XX wieku, których autorzy w niezwykle twórczy sposób podejmują artystyczne wyzwania wielkich tradycji formy sonatowej. Swoistym kontrapunktem dla muzyki Debussy’ego i Ravela będzie wspaniała, barwna XIX-wieczna wirtuozeria Ronda brillant na skrzypce i fortepian Franciszka Schuberta. 

Bilety w cenie 12 zł i 8 zł do nabycia od środy 14.11.2012 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

14 października 2012, godz. 16.00
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie dwudzieste drugie

„W świecie aniołów i demonów”

Duo Milonga
Aneta Janiszewska – harfa 
Konrad Salwiński – akordeon

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie:
słynne tanga argentyńskie

Do świata aniołów i demonów, zmagających się w ognistym argentyńskim tango, przeniesie słuchaczy pierwszego w nowym sezonie koncertu Duo Milonga. Będzie to zaskakujące mnogością barw połączenie delikatnego brzmienia harfy z wyrazistym, a zarazem lirycznym dźwiękiem akordeonu. Duet powstał w 2007 roku a koncertował już m.in. w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji i Wielkiej Brytanii, w ramach wielu międzynarodowych festiwali  a od 2008 roku gra regularne koncerty dla Fundacji im. Yehudi Menuhina Live Music Now w Salzburgu. Do największych sukcesów zespołu zaliczyć można recital podczas XI Światowego Kongresu Harfowego w Vancouver (Kanada) w lipcu 2011 roku. Duo Milonga za swoją działalność związaną z tangiem zostało uhonorowane certyfikatem Narodowej Akademii Tanga w Buenos Aires (Argentyna).

Bilety w cenie 12 zł i 8 zł do nabycia od środy 10.10.2012 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

13 maja 2012, godz. 16.00
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie dwudzieste pierwsze

Recital fortepianowy
Szczepan Kończal

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie:
J. Haydn, L. van Beethoven, I.J. Paderewski, F. Chopin

Szczepan Kończal – absolwent katowickiego Liceum Muzycznego i Akademii Muzycznej, którą ukończył z najwyższym wyróżnieniem w klasie prof. Józefa Stompla. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Dang Thai Sona, Wiktora Mierżanowa, Bernarda Ringeissena, Andrzeja Jasińskiego i Krystiana Zimermana. Zwycięzca ośmiu międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz laureat wielu innych, półfinalista słynnego Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2005. Jako solista koncertował m.in. z Sinfonią Varsovią, Estońską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orquestra Gulbenkian. Ma na swoim koncie także recitale solowe w kilkunastu krajach Europy oraz w RPA, Gruzji, Japonii i Kanadzie. Występował w ramach tak prestiżowych cyklów koncertowych jak: Premiar a Excelência w portugalskim Oeiras oraz na Uniwersytecie Bosforskim w Stambule (obok artystów tej miary, co Alfred Brendel czy Emma Kirkby) oraz w mediolańskim Teatro dal Verme w ramach cyklu koncertów Serate Musicali (obok Krystiana Zimermana, Piotra Anderszewskiego, Marthy Argerich i wielu innych wybitnych muzyków).

Bilety w cenie 12 zł i 8 zł do nabycia od środy 09.05.2012 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

22 kwietnia 2012, godz. 16.00
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie dwudzieste

„Wielkie tria fortepianowe"

Beata Warykiewicz-Siwy – skrzypce
Natalia Woźniak – wiolonczela
Teresa Baczewska – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie:
L. van Beethoven, J. Brahms

Gatunek tria fortepianowego narodził się w drugiej połowie wieku XVIII, pomyślany jako typowa „damska muzyka salonowa”. Tria Józefa Haydna komponowane były przeważnie dla muzykalnych pań z lepszych sfer. Grającej na fortepianie amatorce muzyki towarzyszyli często  na instrumentach smyczkowych kawalerowie, co stawiało tę formę muzykowania raczej w rzędzie niewinnych rozrywek towarzyskich. Nobilitacji tria jako profesjonalej formy kameralnego muzykowania dokonał dopiero Ludwik van Beethoven. Od tego czasu  dynamicznie się rozwija, by osiągnąć szczyt swoich możliwości w dziełach Brahmsa czy Dvořaka. W czasie najbliższego spotkania publiczność usłyszy dwa prawdziwe arcydzieła. Trio B-dur op. 11 Beethovena to jedna znajbardziej melodyjnych i popisowych kompozycji kameralnych kompozytora z jego wczesnego okresu. Dopełnieniem programu będzie zaś mistrzowskie, pełne młodzieńczej porywczości i niezwykle spontanicznej radości muzykowania Trio H-dur op. 8 Johannesa Brahmsa.

Bilety w cenie 12 zł i 8 zł do nabycia od środy 18.04.2012 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

25 marca 2012, godz. 16.00
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie dziewiętnaste

„Muzyka z blaskiem”

Cracow Brass Quintet
Bartosz Gaudyn – trąbka
Michał Warzecha – trąbka
Paweł Dziewoński – waltornia
Paweł Cieślak – puzon
Jakub Urbańczyk – tuba

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie:
G.F. Haendel, J.S. Bach, W.A. Mozart, G. Gershwin

Instrumenty dęte blaszane towarzyszą człowiekowi na przestrzeni kilku tysięcy lat, w chwilach radości, uniesienia i smutku. Były wyznacznikiem splendoru dworów cesarskich i królewskich, uświetniały uroczystości religijne. Krakowski Kwintet Blaszany – Cracow Brass Quintet powstał w 2002 roku i w swoim zamierzeniu chce kontynuować wielowiekową tradycję kapeli katedralnej na Wawelu. W skład zespołu wchodzą młodzi, utalentowani muzycy współpracujący na stałe z takimi orkiestrami jak Orkiestra Filharmonii Krakowskiej i NOSPR w Katowicach. W repertuarze kwintetu znajdziemy utwory Gabriellego, Samuela Scheidta, pełną kompozytorskiego kunsztu muzykę Haendla, genialne dzieła Bacha i Mozarta,a także klasyków XX wieku i uznanego za króla jazzu – Georga Gershwina. Są to zarówno transkrypcje znanych arcydzieł jak i utwory napisane specjalnie na kwintet blaszany. Pełna blasku muzyka od baroku do współczesności w mistrzowskim wykonaniu, zabrzmi podczas najbliższego „podwieczorkowego” spotkania  w jadalni Oskara Caro.

Bilety w cenie 12 zł i 8 zł do nabycia od środy 21.03.2012 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.
 

16 marca 2012, godz. 18.00
COK "PEREŁKA", ul. Studzienna 6
"Nasze 35 lat"
Jubileuszowa wystawa Grupy Plastycznej FAUN
Wystawa czynna do 30 marca 2012
WSTĘP WOLNY

 

 

 

 

 

 

26 lutego 2012, godz. 16.00
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie osiemnaste

„Muzyka szklanego ekranu”

Trio „APPASSIONATA”
Klaudia Krause – fortepian
Łukasz Grabiński – skrzypce
Mirosław Krause – akordeon

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie:
Tematy muzyczne z popularnych polskich seriali telewizyjnych

Film to nie tylko opowiedziana na ekranie historia, która zapada w naszą pamięć dzięki grze aktorów. Niebagatelne znaczenie dla odbioru dzieła filmowego jako całości ma przecież muzyka. Nie jest przypadkiem, ze utwory kojarzone z danym filmem stają się przebojami na całe lata. W tym miesiącu proponujemy więc słuchaczom spotkanie z najpopularniejszymi w historii telewizji tematami muzycznymi. Program koncertu oparty będzie głównie na muzyce polskiej, zakorzenionej w pamięci telewidzów. Nawet najmłodsi słuchacze bez problemu rozpoznają melodie z takich seriali, jak „Janosik” czy „Czterdziestolatek”. Ile z kolei  romantycznego czaru kryją w sobie np. temat przewodni z „Polskich dróg” czy instrumentalna wersja piosenki z filmu „Ogniem i mieczem” w oryginale wykonywana przez Edytę Górniak i Mieczysława Szcześniaka – „Dumka na dwa serca”. Te i wiele innych serialowych melodii usłyszymy w nowych autorskich aranżacjach i wykonaniu zespołu Trio „Appassionata” w ostatnią niedzielę lutego.

Bilety w cenie 12 zł i 8 zł do nabycia od środy 22.02.2012 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, (czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

29 lutego 2012, godz. 18.00
COK "PEREŁKA", ul. Studzienna 6
Projekt "Muzyka rosyjska"
"Romanse Aleksandra Wertyńskiego"

Wykonawcy:
Anatol Tchmel – śpiew, gitara, flet
Dmitrij Iwanenko – obój
Jacek Konopka – gitara

Bilety w cenie 15 zł i 10 zł do nabycia przed koncertem.

29 stycznia 2012, godz. 16.00
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie siedemnaste

„Hiszpańskie impresje”

Sabina Olbrich-Szafraniec – sopran
Tomasz Spaliński – gitara

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie:
F. Garcia Lorca, J. Rodrigo, M. Llobet, F. Tarrega

Pierwszy zimowy Podwieczorek to zaproszenie do odbycia muzycznej podróży po Hiszpanii. Klimat, specyficzną atmosferę i pejzaże tego kraju przybliżą nam hiszpańskie pieśni, muzyka gitarowa  i katalońskie kolędy. Będzie to także niepowtarzalna okazja do posłuchania kompozycji Federico Garcii Lorci. Ten niezwykle wszechstronny artysta był bowiem nie tylko wspaniałym poetą, ale również malarzem, pianistą i kompozytorem. Jego opracowania starych ludowych pieśni usłyszymy w wykonaniu sopranistki Sabiny Olbrich-Szafraniec. Znakomita artystka jest czołową solistką Opery Śląskiej. Ma w swym dorobku wiele znaczących partii operowych, operetkowych i musicalowych, a swój warsztat doskonaliła pod kierunkiem takich gwiazd, jak Sylwia Geszty czy Cecilia Bartoli. Towarzyszyć jej będzie gitarzysta Tomasz Spaliński.

Bilety w cenie 12 zł i 8 zł do nabycia od środy 25.01.2012 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00 oraz przed koncertem w Willi Caro.

11 grudnia 2011, godz. 16.00
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
spotkanie szesnaste

Recital mistrzowski

Monika Sikorska-Wojtacha
fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie:
J. Haydn, W.A. Mozart, L. Van Beethoven

Monika Sikorska-Wojtacha zaliczana jest przez krytyków do czołówki polskiej pianistyki. Recenzenci jej licznych koncertów tak krajowych jak zagranicznych, podkreślają szczególną wrażliwość artystki na piękno brzmienia oraz wyczucie formy i treści utworu. Zwracają też uwagę na szczególny rodzaj ekspresji, budzący u słuchacza bogactwo artystycznych emocji. Pianistka urodziła się w Łodzi i tam też rozpoczęła studia w klasie prof. Władysława Kędry. Ukończyła je w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, pod kierunkiem wybitnego pianisty i kompozytora prof. Bolesława Woytowicza. Obecnie jest profesorem w macierzystej uczelni, pełni w niej także funkcję Kierownika Katedry Fortepianu. W kręgu jej zainteresowań naczelne miejsce zajmuje twórczość fortepianowa W.A. Mozarta i C. Debussy’ego. Podczas gliwickiego recitalu usłyszymy sonaty fortepianowe klasyków wiedeńskich.

Bilety w cenie 12 zł i 8 zł do nabycia od środy 07.12.2011 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00 oraz przed koncertem w Willi Caro.